Już  zaledwie tydzień dzieli nas od rozpoczęcia jednego z najważniejszych wydarzeń ze świata druku 3D, czyli targów Formnext. Po raz kolejny Frankfurt nad Menem stanie się miejscem premier nowych rozwiązań ze świata technologii addytywnych – drukarek 3D, materiałów, filamentów i urządzeń optymalizujących post-processing wydruków 3D. 3DGence, polski producent drukarek 3D dla przemysłu, również zapowiedział premierę nowego systemu do wytwarzania przyrostowego, dedykowanego szybkiemu prototypowaniu oraz produkcji seryjnej.

3DGence INDUSTRY F420 charakteryzuje wszystko to, czego oczekuje się od maszyny klasy przemysłowej – szybkie tempo wytwarzania zarówno prototypów jak i części funkcjonalnych w wysokiej jakości, o trwałości i precyzji godnej najbardziej wymagających branż. Dodatkowo, urządzenie może korzystać z szerokiej gamy materiałów, co w połączeniu z wymiennymi modułami i podgrzewaną komora roboczą wyznacza nowy standard w druku 3D na potrzeby przemysłu.

Jak mówi Remigiusz Synowiec, Product Manager w 3DGence, kluczową przewagą rozwiązania jest tempo wytwarzania elementów. Prędkość druku 3D na poziomie 400 mm/s zwiększa wydajność produkcji, zwiększając jednocześnie jej opłacalność. Z uwagi na fakt, że urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wytwarzaniu z materiałów wysokotemperaturowych (jak ULTEM ™ czy PEEK) zostało wyposażone w ogrzewaną komorę, która zapewnia stabilną temperaturę do 180°C.

Urządzenie wzbogacono również w system trzech modułów drukujących, co pozycjonuje drukarkę 3D jako jedno z najbardziej wszechstronnych na rynku. Łatwa wymiana modułów drukujących przestrzennie, skorelowanych z predefiniowanymi profilami daje łatwość wytwarzania z nawet najbardziej wymagających materiałów inżynieryjnych. Filip Turzyński, ekspert ds. technologii i materiałów w 3DGence, dodaje, że dla firm priorytetem stało się stworzenie kompleksowych rozwiązań, dlatego równocześnie rozwijają własną bazę materiałów.

ZOBACZ: PEKK-A – nowy, specjalistyczny filament od 3DGence

Inżynierowie pracując nad INDUSTRY F420, wspierając się na standardach Industry 4.0., opracowali skalowalne rozwiązanie bazujące na chmurze obliczeniowej, pozwalające użytkownikom na monitorowanie bieżącego stanu ich parku maszynowego. Usprawnia to cały proces produkcyjny, dając możliwość zdalnej komunikacji z innymi urządzeniami i śledzenie bieżących postępów. Krzysztof Wilk, dyrektor ds. Badań i rozwoju w 3DGence mówi, że ich rozwiązanie umożliwi użytkownikom nadzór nad procesem drukowania 3D, poprzez m.in. kolejkowanie zadań czy ustalanie harmonogramu przeglądów urządzeń.

Optymalizacji uległ również slicer, który daje użytkownikom dostęp do nowych funkcji oprogramowania oraz przetestowanych, wstępnie zdefiniowanych profili materiałów, które znacznie upraszczają proces, zwiększając szansę powodzenia druku 3D.

ZOBACZ: 3DGence prezentuje najnowszą wersję oprogramowania – 3DGence SLICER 4.0

Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu w 3DGence, podkreśla, że oferta produktów ciągle się powiększa, jednak największą dumą napawa rozszerzanie linii maszyn INDUSTRY, dedykowanych rozwiązaniom przemysłowym. INDUSTRY F420 stworzone zostało w oparciu o spostrzeżenia i uwagi klientów firmy, co w połączeniu z unowocześnioną technologią pozwoliło na stworzenie urządzenia idealnego do zastosowań inżynieryjnych.

3DGence INDUSTRY F420 – specyfikacja techniczna

 • Maksymalny obszar druku 3D – 380 x 380 x 420 mm (60 648 cm3)
 • Technologia druku 3D – metoda dwugłowicowej ekstruzji materiałów polimerowych
 • Średnica filamentu – 1.75 mm
 • Wspierane materiały budulcowe – PLA, ABS, ASA, PA6/69, PC, ULTEM™ PEEK
 • Wspierane materiały podporowe – rozpuszczalny materiał ESM-10, HIPS
 • Maksymalna temperatura dyszy – 500°C
 • Maksymalna temperatura stołu – 180°C
 • Maksymalna temperatura komory roboczej – 180 °C
 • Oprogramowanie – 3DGence SLICER 4.0, 3DGence CLOUD
 • Dodatkowe funkcje: jednostka filtrująca ULT, zasilanie awaryjne UPS, wieża sygnalizacyjna

Sprzedaż urządzenia rozpoczyna się wraz z targami Formnext 2019. Według zapewnień producenta, pierwsze urządzenia zostaną dostarczone klientom już w przyszłym miesiącu Jeśli chodzi o cenę, producent podaje zakres kwot 49 000 – 75 000 EUR, jednak przygotował jednocześnie specjalną ofertę dla zainteresowanych kupnem, którzy odwiedzą ich stanowisko na targach Formnext 2019.

Wydarzenie rozpoczyna się 19 listopada 2019 r. we Frankfurcie nad Menem. Stoisko 3DGence znajdzie się w hali 12.1, miejsce E41.

ZOBACZ: 19-22.11.2019 – targi Formnext 2019 we Frankfurcie nad Menem. Znamy listę polskich wystawców!

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like