3DGence, polski producent drukarek 3D kładzie coraz mocniejszy akcent na rozszerzanie oferty produktów dedykowanych firmom z branży przemysłowej. Współpraca 3DGence z innowacyjnymi przedsiębiorstwami takimi jak Arkema oraz Kimya umożliwiłło dodanie do bazy materiałów certyfikowanych firmy filament PEKK-A, wysokotemperaturowy polimer z rodziny PEAK.

Obecnie polski producent pozostaje w ścisłej kooperacji z Arkema, francuskim projektantem innowacyjnych rozwiązań w zakresie materiałów chemicznych, a także z Armor Group – firmą, która pod marką Kimya pracuje nad specjalistycznymi filamentami. Wynikiem współpracy trzech firm jest rozszerzenie możliwości pracy z materiałem PEKK-A i dostępność większej ilości aplikacji, dzięki wykorzystaniu rozpuszczalnego materiału podporowego ESM-10, które 3DGence zaprezentowało pod koniec zeszłego roku.

Filament PEKK-A pozwala na wytwarzanie trwałych wydruków 3D do zastosowań funkcjonalnych. Jak dodaje przedstawiciel firmy Arkema, materiał powstały w kooperacji firm cechuje się unikalnym połączeniem wytrzymałości, trwałości, niskiej palności i łatwej obróbki, co czyni go idealnym materiałem, który sprawdzi się w najbardziej wymagających zastosowaniach.

Co więcej, PEKK-A jest całkowicie kompatybilny z ESM-10, tworzywem podporowym, które 3DGence zaprezentowało pod koniec zeszłego roku. Materiał jest szczególnie przydatny w przypadku druku 3D skomplikowanych modeli przestrzennych, w których mechaniczne usuwanie podpór może doprowadzić do uszkodzenia wydruku 3D.

Materiał ESM-10 jest o tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że może pracować w wysokich temperaturach, jakie stosowane są do wytwarzania z materiałów wymagających wysokich temperatur wewnątrz komory roboczej (tak jak w przypadku PEEK-A). Połączenie materiałów umożliwia druk przestrzenny modeli o szczególnie cienkich ściankach, ażurowej strukturze czy szczególnie trudnych do usunięcia supportach. Oba filamenty są kompatybilne z urządzeniem 3DGence INDUSTRY F340.

Mateusz Sidorowicz, Marketing Manager z 3DGence, przyznaje, że poszerzenie oferty o nowy materiał daje możliwość wykorzystania produktów 3DGence w aplikacjach z branży samolotowej czy automotive. Podkreśla również, że wdrożenie innowacji nie byłoby możliwe gdyby nie zawarte współprace.

Z roku na rok przesuwają się granice wykorzystania technologii przyrostowych – firmy dostrzegają, że druk 3D sprawdza się nie tylko jako narzędzie szybkiego prototypowania, ale dzięki powiększającej się bazie materiałów specjalistycznych umożliwia również wytwarzanie krótkich partii produkcyjnych.

Od zeszłego roku 3DGence posiada również amerykański oddział, aby móc zarówno dostarczać najwyższej jakości urządzenia i materiały,jak i zapewniać klientom regionalnym i partnerom wsparcie dla całego regionu Ameryki. Ron Faruqui, CEO, 3DGence America Inc., mówi, że misją firmy jest dalsza praca w zakresie rozwoju drukarek 3D i materiałów, tak aby stanowiły one integralną całość i zapewniały klientom najwyższą jakość wydruków 3D.

Materiał dostępny jest w sklepie internetowym producenta. Szczegółowe informacje dostępne na stronie 3dgence.com.

Przedstawiciele 3DGence będą obecni na tegorocznych targach formnext (19–22 listopada) – zgodnie z zapowiedziami podczas wydarzenia zaprezentują nowe urządzenie dedykowane branży przemysłowej, które ma szansę wyznaczyć nowe standardy addytywnej produkcji.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like