Rynek skanerów 3D rozwija się równie dynamicznie, co rynek druku 3D, ale w tej branży nowe urządzenia pojawiają się zdecydowanie rzadziej. Mowa oczywiście o urządzeniach do profesjonalnych zastosowań, bo małych pseudoskanerów oraz aplikacji na urządzenia mobilne, potrafiących przekształcić je w skaner 3D jest ostatnio od zatrzęsienia. BLK360 to profesjonalny skaner 3D wyprodukowany przez niemiecki koncern Leica Geosystems.

Leica Geosystems to jedna z najpopularniejszych na świecie firm produkujących urządzenia pomiarowe przeznaczone przede wszystkim dla potrzeb branży geodezyjnej. W swojej bogatej ofercie posiada między innymi niwelatory, dalmierze laserowe, tachimetry, kamery lotnicze, teodolity oraz wiele innych, wysokiej klasy i precyzji urządzeń.

Zaprezentowany dwa tygodnie temu skaner 3D BLK360 wyróżnia się przede wszystkim swoimi kompaktowymi wymiarami. Jego średnica to zaledwie 100 mm, natomiast wysokość wynosi 165 mm, posiada przy tym zaledwie jeden przycisk na obudowie. Obudowa wykonana jest z czarnego tworzywa, a dół urządzenia okala świecący na zielono ledowy pasek. Samo urządzenie waży około jednego kilograma.

introducing-leicas-new-16k-blk360-3d-scanner-controlled-via-ipad-1

BLK360 powstał we współpracy z korporacją Autodesk, która to odpowiedzialna jest za oprogramowanie do przechwytywania obrazu sferycznego. Jest nim mobilna wersja ReCap 360 Pro, która dostępna jest na IPady. To właśnie za pomocą tabletu od Apple komunikujemy się ze skanerem 3D. Dzięki temu BLK360 może bezprzewodowo rejestrować obrazy 3D w czasie rzeczywistym, a następnie gromadzić je w chmurze, po czym możemy je przetwarzać za pomocą dowolnego oprogramowania.

introducing-leicas-new-16k-blk360-3d-scanner-controlled-via-ipad-2

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, skaner 3D od Leica posiada całkiem spore możliwości. Jest w stanie przechwytywać 360 000 punktów na sekundę. Jego zasięg to aż 60 m, a dokładność skanowania wynosi 4 mm. BLK360 może pracować zarówno w zakresie światła widzialnego, ale posiada też wbudowany czujnik podczerwieni do obrazowania termicznego. Zeskanowanie pełnego zakresu 360° zajmuje niespełna trzy minuty.

Urządzenie pojawi się na rynku wiosną 2017 roku i wraz z subskrypcją ReCap 360 Pro  będzie kosztować 15990 $.

Źródło: www.3ders.org, www.blk360.autodesk.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Skanery 3D