Firmy prześcigają się w proponowaniu konsumentom bezmięsnych zamienników, które w smaku mają jak najbardziej przypominać wołowy stek czy skrzydełko kurczaka. Jednocześnie, proces szukania alternatyw dla mięsa produkowanego konwencjonalnymi metodami nabiera tempa. Blisko rok temu pisaliśmy o start-up’ach takich jak Jet Eat i NovaMeat, które wykorzystując druk 3D starają się oddać zarówno strukturę jak i smaku oraz wartości odżywcze „bezmięsnemu” mięsu.

Kilka dni temu głośno zrobiło się o Memphis Meats, amerykańskim start’upie, który również prowadzi prace nad stworzeniem alternatywy dla obecnie dostępnego na sklepowych półkach mięsa. Firma zamknęła rundę finansowania, którą zakończyła z imponującym wynikiem 161 milionów dolarów, co jest historycznie najwyższym dofinansowaniem, jakie kiedykolwiek otrzymała firma z branży cellular agriculture (tzw. komórkowego rolnictwa, czyli wytwarzania produktów rolnych z kultur komórkowych).

Tak wysoka kwota finansowania pozwoli firmie na przyspieszenie prac i dostarczenie swoich produktów konsumentom- zostanie przeznaczona na budowę pilotażowego zakładu produkcyjnego. data wprowadzenia produktu nie jest jeszcze znana, jednak wiadomo, że firma jest w trakcie pozyskiwania niezbędnych zezwoleń, które utorują im drogę do masowej produkcji.

Co prawda, projekt realizowany przez Memphis Meats nie jest bezpośrednio połączony z technologiami przyrostowymi, jednak metoda biodruk 3D jest ściśle powiązana z dziedziną zarówno produkcji syntetycznego mięsa jak i wytwarzania struktur komórkowych. Niewykluczone jest, że firma w dalszych etapach projektu wykorzysta druk 3D z materiału biologicznego w celu m.in. nadania pożądanego kształtu. Przewiduje się, że na przestrzeni kolejnych kilku lat, biodruk 3D będzie odgrywał kluczową rolę dla firm związanych z branżą cellular agriculture.

Memphis Meats  zajmuje się szukaniem sposobów produkcji mięsa bezpośrednio z komórek, bez konieczności rozmnażania ani uboju zwierząt. Motywacje firmy ściśle powiązane są z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem – Uma Valeti, CEO Memphis Meats, podkreśla, że syntetyczne mięso może pozwolić na wyżywienie populacji ludzi, bez zwiększania ingerencji w środowisko naturalne.

Po raz pierwszy specjaliści z firmy zaprezentowali swoją komórkową alternatywę dla mięsa w 2016 roku, a intensywne prace prowadzone po dziś dzień pozwolą już niebawem zobaczyć efekty ich projektu. Memphis Meats chce skupić się przede wszystkim na dostarczeniu swoich produktów na rynek amerykański i azjatycki.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D