Na początku bieżącego tygodnia omawiałem wyniki finansowe za I kwartał 2016 r. osiągnięte przez dwóch największych producentów drukarek 3D na świecie – 3D Systems i Stratasys (w międzyczasie swoje wyniki za ten okres zaprezentował też Zortrax). Teraz czas na największą firmę usługową z branży druku 3D – belgijskie Materialise, które opublikowało swój raport finansowy w minioną środę.

Materialise zostało założone na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przez Frieda Vancraena, który zakupił drukarkę 3D drukującą w technologii SLA z żywic światłoutwardzalnych i rozpoczął oferowanie usług. Od samego początku koncentrował się na współpracy z firmami produkcyjnymi, w międzyczasie poszerzając ofertę o branżę medyczną, lotniczą, motoryzacyjną, a nawet modową. W wielu tych obszarach kierowana przez niego firma była prawdziwym innowatorem, poszerzając ramy wykorzystywania technologii przyrostowych. Z biegiem lat uczyniło to z Materialise lidera na rynku profesjonalnych usług druku 3D.

Kulminacją tego procesu było historyczne nawiązanie współpracy z gigantem branży lotniczej – Airbusem, w ramach której Materialise rozpoczęło produkcję seryjną części do samolotów z wykorzystaniem technologii SLS.

Jednakże Belgowie słyną nie tylko ze świadczenia usług druku 3D, lecz także z produkcji własnego, specjalistycznego oprogramowania – Materialise Magics 3D. Na tym polu również wdrożyła szereg rozwiązań, które są dziś powszechnie stosowanymi standardami. Jak niedawno informowaliśmy, firma nawiązała współpracę dystrybucyjną z Canonem w zakresie sprzedaży i wdrażania tego oprogramowania w Europie.

Te wszystkie wydarzenia mają oczywiście odwzorowanie w wynikach finansowych spółki, a te w przeciwieństwie do 3D Systems i Stratasysa są bardzo obiecujące. W prawie każdej z pozycji księgowych Materialise zanotowało dwucyfrowe wzrosty, spadek został odnotowany jedynie w przychodach operacyjnych, a więc po odliczeniu wszystkich kosztów własnych. Powodem tego były zwiększone wydatki na R&D, sprzedaż i marketing oraz koszty administracyjne.

Przychód w I kwartale 2016 r. wyniósł 26,7 mln €, co jest wzrostem o 14,2% w stosunku do wyniku z roku ubiegłego. Przychody z usług wzrosły o 13%, a przychody ze sprzedaży oprogramowania, odnawiania licencji oraz wsparcia technicznego aż o 21,5%.

Porównanie wyników finansowych za Q1 2016 i Q1 2015

  • przychód: 26,7 mln € (2016) – 23,5 mln € (2015)
  • koszty tytułem sprzedaży: 10,7 mln € (2016) – 9,8 mln € (2015)
  • zysk ze sprzedaży: 16 mln € (2016) – 13,5 mln € (2015)
  • przychód operacyjny netto: 1,3 mln € (2016) – 1,8 mln € (2015)
  • zysk operacyjny: 1 mln € (2016) – 2 mln € (2015).

Największy wzrost przychodów firma zanotowała w segmencie oprogramowania. W pierwszym kwartale 2016 r. Materialise zanotowało przychód na poziomie 7,4 mln €, podczas gdy rok temu 6,1 mln €. Wzrost ten został osiągnięty dzięki sprzedaży OEM’ów oraz stałemu odnawianiu licencji przez dotychczasowych klientów.

Przychody w segmencie medycznym, w którym oferowane są m.in. zaawansowane rozwiązania związane z planowaniem operacji, projektowaniem implantów medycznych, usług inżynierii medycznej oraz tworzenia urządzeń dla pacjentów, wzrósł o 9,7% w stosunku do roku wcześniejszego. Do firmy trafiło z tego tytułu 8,6 mln €, a więc o ok. 800 tysięcy € więcej niż w roku poprzednim.

Jeśli chodzi o przychody z segmentu przemysłowego, to firma osiągnęła poziom 10,6 mln €, co przełożyło się na 13% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego. W tym obszarze może nastąpić dużo wyższy wzrost w tym roku z uwagi na wspomnianą współpracę z Airbusem.

Jak zatem widać, Materialise sukcesywnie umacnia swoją pozycję lidera na rynku profesjonalnych usług druku 3D na świecie. Chociaż podobnie jak w sferze produkcji drukarek 3D musi zmierzyć się ze zwiększoną konkurencyjnością, dzięki dywersyfikacji działań i kilku różnych źródłom dochodu (usługi i oprogramowanie) ma lepsze warunki do utrzymania wzrostu od wspomnianych 3D Systems i Stratasysa.

Korzystając z okazji przypominamy, że w najbliższy poniedziałek (16.05.2016 r.) w siedzibie Technoparku Łódź, odbędzie się konferencja MATERIALISE METAL TOUR, podczas której zostaną zaprezentowane różne obszary wykorzystania technologii druku 3D z metalu.

Źródło: www.investors.materialise.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Materialise