Niskobudżetowy druk 3D w technologii FDM – FAQ

16

Najtańszą metodą druku 3D – zarówno pod względem usług jak i kosztu zakupu i eksploatacji drukarki 3D – jest FDM. Jednocześnie jest to metoda bodaj najczęściej wspominana na łamach CD3D, na niej też skupia się wpis „Encyklopedia druku 3D” oraz cały dział „Pierwsze kroki”. Niestety odpowiedzi na podstawowe, najczęściej zadawane pytania są porozrzucane po całym serwisie lub wręcz ich nie ma. Ten artykuł ma za zadanie uzupełnić ten brak. Cały tekst, chyba że wyraźnie zaznaczono inaczej, traktuje o druku 3D w technologii FDM w wydaniu niskobudżetowym (które można zdefiniować w bardzo zwięzły sposób: nie-Stratasys), a zwłaszcza na RepRapach.

Żeby nie dublować treści, nie tłumaczę pojęć zawartych w „Encyklopedii druku 3D”.

Tekst przedstawia stan wiedzy autora oraz stan polskiego rynku na kwiecień 2015 roku i nie był od tego czasu aktualizowany. Czytając go wiele miesięcy po publikacji należy mieć na uwadze niezwykłą dynamikę branży niskobudżetowego druku 3D

1. Jak w ogóle działa taka drukarka 3D?

Układa ścieżka obok ścieżki, warstwa na warstwie stopiony w głowicy filament, który niemal natychmiast krzepnie.

2. Jak wygląda droga od pomysłu do gotowego wydruku?

Pierwszym krokiem jest wykonanie modelu 3D. Można to zrobić w dowolnym programie do modelowania, z którego da się wyeksportować efekt swojej pracy do pliku .stl. Gotowy model zostaje za pomocą odpowiedniego oprogramowania pocięty na plasterki i rozrysowany na ścieżki, które następnie zapisywane są w formie listy poleceń w stylu „przesuń głowicę do miejsca X,Y, podając E filamentu”. Tak przygotowane dane trafiają do drukarki 3D, która buduje pożądany obiekt. W porównaniu do innych metod wytwarzania, jest to dość krótka droga, dzięki czemu drukarki 3D mimo swych wad, to świetne narzędzia do szybkiego prototypowania bądź produkcji pojedynczych egzemplarzy.

3. Z jakich materiałów można drukować?

Drukarki 3D drukujące w technologii FFF korzystają z tworzyw termoplastycznych. Głównymi ograniczeniami są dostępność i cena tworzyw w postaci filamentu oraz zbyt duży skurcz przetwórczy niektórych materiałów.

Najłatwiej dostępne, najczęściej używane i jednocześnie najtańsze są ABS i PLA.

Z innych tworzyw używanych w niskobudżetowym druku 3D FFF należy wymienić między innymi: nylon – poliamid; TPE/TPU – tzw. filamenty gumowe; HIPS; PC – poliwęglan; filamenty PLA z domieszkami zmielonych na pył: drewna, kredy, brązu; wzmacniane filamenty PLA (włóknem szklanym, włóknem węglowym, a nawet grafenem!); mieszanki różnych polimerów (na przykład PC-ABS oraz cała gama kopolimerów oferowanych przez taulman 3D).

Teoretycznie można drukować nawet z tworzyw takich jak PEEK czy Ultem (z tego drugiego Stratasys robi filamenty do niektórych swoich drukarek 3D, ale to już zdecydowanie nie jest druk niskobudżetowy).

4. Co z drukiem 3D z innych materiałów, przede wszystkim z metalu? Przecież nie raz o tym słyszałem…?

Druk 3D z metalu jest oczywiście możliwy, jednak w zupełnie innej, znacznie droższej technologii.

Ewentualnie można wykorzystać drukarkę jako pierwsze ogniwo w bardziej skomplikowanym procesie, drukując model z PLA, który następnie zostanie wykorzystany do stworzenia metalowego przedmiotu w sposób zbliżony do metody wosku traconego.

5. Ile kosztuje druk 3D na zlecenie…?

Cena zależna jest od następujących czynników:

 • rozmiar i kształt modelu
 • docelowe zastosowanie – im mniejsze wymagania co do wytrzymałości mechanicznej i wyglądu gotowego wydruku, tym cena będzie niższa
 • ilość sztuk – mimo że drukarki 3D to narzędzia przede wszystkim do prototypowania i produkcji pojedynczych egzemplarzy, dla drukarza 3D wciąż mniej absorbujące jest wykonanie kilku sztuk takiego samego wydruku niż kilku różnych wydruków.

Wyceny dokonuje się na podstawie symulacji wydruku dostarczonego przez klienta modelu. Zużyty materiał na ogół nie jest znaczącą częścią ceny, w związku z tym klient nie może dokonać samodzielnej wyceny na podstawie objętości modelu.

6. …i dlaczego tak drogo?

Przykład: prosta mydelniczka – 100 zł netto.

Dla osoby bez wcześniejszych doświadczeń z drukiem 3D bądź z jednostkową produkcją w ogóle, taka cena może być niemałym zaskoczeniem. Bo jak to, przecież podobny kawałek plastiku w sklepie kosztuje kilka złotych i w przeciwieństwie do wydruku 3D, jest gładki? Do tego, sądząc po masie gotowego wydruku, potrzebny do jego wydrukowania filament również kosztuje kilka złotych…? Skąd więc taka cena za wydruk? Odpowiedź jest prosta: „Drukowanie 3D to usługa, a nie plastik”.

Głównymi składnikami ceny są:

 • czas drukarza 3D i osoby obsługującej zlecenia: kontakt z klientem, dokonanie wyceny, przygotowanie modelu do druku 3D, obsługa drukarki 3D, ewentualna obróbka wydruku, wystawienie faktury, pakowanie i wysyłka
 • czas pracy drukarki 3D.

Należy również pamiętać o:

 • pozostałych kosztach związanych bezpośrednio z drukiem 3D: zapewnieniu drukarkom 3D miejsca do pracy (najlepiej dedykowanego pomieszczenia), zużyciu energii elektrycznej, utrzymaniu drukarek 3D w dobrym stanie technicznym
 • kosztach prowadzenia firmy, po pokryciu których musi zostać jakiś zysk oraz środki na dalszy rozwój.

Zobacz też: „Usługowe drukowanie 3D, czyli dlaczego tak drogo, długo i czemu się nie da?” Co prawda autor tego tekstu na co dzień pracuje z drukarką 3D firmy Stratasys, jednak jest to wciąż ta sama technologia, wciąż potrzeba drogiego sprzętu lub umiejętności, wciąż druk 3D trwa długo (Stratasys wbrew pozorom nie drukuje szybciej niż RepRap).

7. Indywidualne wyceny każdego modelu są uciążliwe. Dlaczego drukarnie 3D nie publikują cenników?

Dobrą wycenę można uzyskać tylko poprzez przeprowadzenie symulacji wydruku 3D, czego klient nie jest w stanie samodzielnie zrobić. Istnieją co prawda platformy do zlecania druku 3D wykonujące automatyczną wycenę, jednak bazuje ona na bardzo prostych algorytmach nie uwzględniających wielu czynników, w związku z tym dostawcy usług dla bezpieczeństwa stosują parametry zawyżające cenę.

8. Ostatnio chciałem sobie zrobić prezent w postaci makiety serialowego statku kosmicznego. Wysłałem prośbę o wycenę do 10 drukarni 3D, tylko jedna z nich była skłonna przyjąć zlecenie. Pozostałe drukarnie 3D stwierdziły, „że się nie da” lub nie odpisały w ogóle. Coś tu chyba jest nie tak…?

Niestety rynek usługowego druku 3D na niskobudżetowych drukarkach FDM nie jest zdrowy. Koszt założenia drukarni nie jest wysoki, każdy bezrobotny z dotacją z UP może spróbować swoich sił w tej branży. Stąd wysyp mało profesjonalnych firm.

Patrz też: „Niskie ceny drukarek 3D = niski próg wejścia w branżę usługową = wojna cenowa

9. Ile kosztuje drukarka 3D

Najtaniej, a zarazem najtrudniej jest zbudować budżetowego RepRapa. Mocno oszczędzając można zmieścić się w budżecie 1000 zł, natomiast budżet 1500 zł pozwala na w miarę swobodne poskładanie jednej z popularnych konstrukcji, np. Mendel90, Prusa i3.

W cenie nieco poniżej 2000 zł można kupić gotowe zestawy części do budowy drukarki 3D, tzw. kity DIY.

Powyżej 2000 zł zaczynają się drukarki 3D już złożone.

Można również kupić drukarkę 3D używaną, tutaj ceny zaczynają się od ok. 1500 zł.

To oczywiście są najtańsze możliwe opcje. Bez problemu można kupić drukarkę 3D FFF za kwotę wielokrotnie wyższą i często dopłata może okazać się uzasadniona.

10. Czym się różni drukarka za 2000 zł od drukarki za 10.000 zł?

Dopóki w Chinach nie ruszy produkcja masowa, dopóty drukarka 3D za 2000 zł siłą rzeczy będzie musiała być RepRapem pełnym kompromisów – zbudowanym z niedrogich komponentów, działającym pod kontrolą oprogramowania open-source. Obie te cechy wyraźnie ograniczają możliwości sprzętu, przede wszystkim w zakresie wyglądu wydruków i łatwości obsługi.

Za 10.000 zł można dostać drukarkę 3D zbudowaną bez rażących oszczędności i co równie ważne, działającą pod kontrolą dedykowanego oprogramowania. Taka drukarka znacznie mniej wymaga od użytkownika, jednocześnie oferując dobrej jakości wydruki. Oczywiście można również kupić ładnie wyglądającego bubla. Niech kupujący się strzeże!

Kolejnym wyraźnym krokiem w przód pod względem stopnia dopracowania sprzętu i oprogramowania oraz jakości wydruków są już wysokobudżetowe drukarki 3D firmy Stratasys.

11. Co z tanimi (2000-3000 zł) masowo produkowanymi drukarkami 3D?

Powoli się pojawiają. Przykładem takich urządzeń są drukarki Up! Mini firmy TierTime oraz da Vinci firmy XYZprinting. Nie są to jednak urządzenia bez wad.

12. Kiedy drukarki 3D będą na tyle tanie, by były dostępne dla każdego?

Już teraz są. Drukarkę 3D można kupić w cenie przeciętnego laptopa. Problemem jest niedostateczna prostota obsługi oraz w sumie niewielka dostępność gotowych modeli do druku 3D.

13. Słyszałem, że druk 3D jest wolny…?

Druk 3D, nie tylko w technologii FFF, jest jednocześnie niezwykle powolny i zabójczo szybki. Powolny, ponieważ żadnego użytkownika drukarki 3D nie dziwi czas druku 3D liczony w godzinach, nawet jeśli drukowany przedmiot jest prosty i którego bez problemu dałoby się wykonać metodą wtrysku w czasie liczonym w sekundach. Szybki, ponieważ osobiście nie znam szybszego sposobu (przynajmniej takiego, który by nie był kilka rzędów wielkości droższy) na przejście od modelu cyfrowego o skomplikowanych kształtach do kawałka plastiku, który można wziąć do ręki, obejrzeć, przymierzyć do innych elementów, a nierzadko od razu zacząć używać.

14. Ile czasu zajmie wydruk przedmiotu X?

To zależy to od wielu czynników: rozmiaru i stopnia skomplikowania modelu, wymagań co do wyglądu i wytrzymałości wydruku, materiału i drukarki 3D. Trudno jest ocenić czas „na oko”, czy też na podstawie objętości modelu. Dobre efekty daje jedynie przeprowadzenie symulacji wydruku.

15. Czy można zmieniać czas trwania druku 3D danego elementu poprzez zwiększenie szybkości ruchów?

Można, ale wpływa to negatywnie na wygląd i wytrzymałość wydruków.

16. Czy da się drukować klocki typu LEGO?

Można wykonać funkcjonalne zamienniki. Wydruk niestety będzie odstawał od oryginalnych elementów jakością wykończenia powierzchni.

17. Ile kosztuje materiał – filament?

Ceny filamentów ABS i PLA zaczynają się już od około 50 zł/kg, a w cenie 75 zł/kg można dostać materiał nie sprawiający większych problemów. Wszelkie pozostałe, rzadziej używane i produkowane tylko przez niektórych producentów filamenty są droższe.

18. Na ile wydruków wystarcza kilogram filamentu?

Tutaj można dać jedynie wymijającą odpowiedź: na kilogram minus podpory i nieudane wydruki.

19. Czy jakość filamentu ma znaczenie?

Ogromne! Niskiej jakości filament może być przyczyną wielu problemów z wyglądem i wytrzymałością wydruków, a w skrajności nawet zapchać bądź uszkodzić głowicę drukarki 3D.

20. Słyszałem o możliwości samodzielnego wytwarzania filamentu…?

Teoretycznie można. Praktycznie będzie to produkt niskiej jakości. Filament dobrej jakości produkuje się na sprzęcie wartym tyle co dom.

21. Czy istnieje możliwość przerobienia oderwanych supportów i nieudanych wydruków z powrotem na filament?

Teoretycznie – tak. Praktycznie – nie ma to sensu, chociażby ze względu na utratę właściwości przez wielokrotnie przetapiane tworzywo.

22. Czy różnymi tworzywami inaczej się drukuje?

Tak. Każde tworzywo jest pod wieloma względami odmienne od pozostałych i do każdego trzeba stosować indywidualne podejście. Nawet pomiędzy najpopularniejszymi PLA a ABS istnieją ważne różnice, wymagające dostosowania kluczowych parametrów druku.

23. Czy przed rozpoczęciem druku 3D wiadomo ile będzie on trwał i czy znana jest ilość potrzebnego filamentu?

Tak, przed rozpoczęciem druku 3D można przeprowadzić symulację.

24. Jaka jest dokładność druku 3D?

Odwzorowanie detali na powierzchni:

 • w osi Z ograniczeniem jest teoretycznie jedynie wysokość warstwy, typowo w zakresie 0,1 -0,3 mm
 • w płaszczyźnie XY ograniczeniem jest szerokość ścieżki, typowo około 0,5 mm; dla zrozumienia ograniczeń, można wyobrazić sobie rysowanie cienkopisem tak, by linie na siebie nie nachodziły.

Dokładność wymiarów: bez kalibracji drukarki 3D pod konkretny model, należy liczyć się z niedokładnością rzędu +/-0,5 mm.

25. Jaka jest wytrzymałość wydruków?

Na ogół wyraźnie niższa od przedmiotu z tego samego materiału wykonanego metodą wtrysku lub metodami ubytkowymi z litego kawałka tworzywa, zwłaszcza wzdłuż w osi Z.

W przypadku niektórych tworzyw, na przykład nylonu, dobrze wykonany wydruk niewiele ustępuje przedmiotowi z wtryskarki.

Pojawia się również coraz więcej nowych, ciekawych filamentów, z których wydruki są wytrzymalsze niż przedmioty wykonane metodą wtrysku z popularnych tworzyw.

26. Jakie są możliwości obróbki wydruku?

Wydruk z drukarki 3D FFF to po prostu kawałek plastiku, który można obrabiać korzystając ze wszelkich standardowych sposobów. Można dodatkowo wykorzystać charakterystyczne właściwości danego tworzywa, np. rozpuszczalność ABS w acetonie i przeprowadzić kąpiel w jego oparach, wygładzającą i wzmacniającą wydruk.

27. Ile kosztuje eksploatacja drukarki?

Z rzeczy, w zamian za które trzeba wykonać przelew:

 • najbardziej odczuwalny jest zakup filamentu; ceny ABS i PLA zaczynają się od ok. 50 zł/kg za najtańsze na rynku filamenty, poprzez 75 zł/kg za przyzwoity filament do codziennego użytku, aż do ceny sporo powyżej 100 zł/kg za filament najbardziej znanych na świecie producentów; wszystkie pozostałe materiały są droższe
 • zachowując bezpieczny zapas, można stwierdzić, że przeciętna drukarka 3D z włączonym podgrzewanym stołem roboczym, potrzebuje średnio ok. 150W mocy, co przy trwających wiele godzin wydrukach realnie zwiększa wysokość rachunku za energię elektryczną
 • usuwanie na bieżąco wszelakich awarii również kosztuje, nawet jeśli napraw dokonuje się samodzielnie.

Należy również, a może przede wszystkim, pamiętać o swoim czasie poświęconym na naukę oraz na bieżącą obsługę drukarki 3D.

28. Czy drukarki 3D są awaryjne?

W dużej mierze zależy to od dopracowania danej konstrukcji, ale zasadniczo TAK.

29. Czy istnieje możliwość druku 3D w wybranym kolorze?

Tak, kolor wydruku jest taki jak kolor użytego filamentu.

30. Czy istnieje możliwość wielokolorowego druku 3D?

Tak, ale jest ona ograniczona do co najwyżej kilku kolorów, które nie są ze sobą mieszane (przynajmniej nie w pełni kontrolowany sposób).

31. Słyszałem, że można drukować złożone przedmioty z nawisami stosując podpory z rozpuszczalnego materiału?

Można, świetnie to wychodzi na drukarkach 3D Stratasysa. Nie wiedziałem jednak, żeby ktoś pokazał (nie na zdjęciach, tylko np. na Dniach Druku 3D w Kielcach) taki wydruk z niskobudżetowej drukarki 3D FDM i stwierdził, że on jako drukarz 3D może tak drukować na co dzień, albo – jeśli występowałby w roli sprzedawcy lub producenta drukarek  3D – że jego drukarki 3D tak drukują.

32. Jakie oprogramowanie jest potrzebne do obsługi drukarki 3D?

Dla osoby wykonującej model – jakikolwiek program do modelowania 3D, z którego da się wyciągnąć w formacie .stl efekt swojej pracy.

Dla drukarza 3D – wystarczającym minimum jest slicer. Przydają się jednak również: host (jeśli drukarka 3D nie posiada wyświetlacza lub czytnika kart), program do podglądu, prostej modyfikacji i naprawy modeli, program do analizy g-code, szacujący czas druku 3D, zużycie filamentu i pokazujący wizualizację wydruku.

33. Dlaczego wiele drukarek 3D jest wyposażonych w podgrzewany stół roboczy?

Bez gorącego stołu roboczego wydruk z niektórych materiałów (w tym ABS) jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy ze względu na niedostateczne przyleganie wydruku do powierzchni stołu.

34. Drukarka 3D FFF to maszyna CNC, prawda? Czy można ją przerobić na inną maszynę, na przykład frezarkę?

Można, jednak każde urządzenie jest na swój sposób specyficzne i lepsze efekty uzyska się korzystając z urządzeń zrobionych od początku do końca z myślą o danym zastosowaniu. Niemniej jednak istnieją ciekawe urządzenia, mające kilka różnych funkcji, na przykład Gaja Multitool.

35. Słyszałem o druku 3D broni palnej na niskobudżetowych drukarkach…?

Jest to wykonalne, ale moim zdaniem nie ma to większego sensu i nie do końca rozumiem zainteresowanie tym mediów. Że mogę wydrukować pistolet w garażu? Też mi coś! Lepszą broń wykonam w tradycyjny sposób, z użyciem absolutnie niewzbudzających podejrzeń narzędzi.

Zainteresowanym strzelaniem jako takim proponuję wycieczkę na strzelnicę bądź zakup broni czarnoprochowej. Te opcje mają dwie zalety: są legalne oraz nie grożą utratą ręki.

Osoba zainteresowana nielegalnym posiadaniem broni… myślę, że sobie poradzi z jej zdobyciem.

Zainteresowanym bronią niewykrywalną, proponuję jej wykonanie poprzez obróbkę ubytkową litych kawałków wytrzymałego tworzywa (PEEK?).

Patrz też: „Druk 3D broni stanowi zagrożenie dla jej użytkowników” oraz „Wydrukuj sobie klamkę w 3D, czyli o druku broni po raz setny„.

36. Czy istnieje możliwość wydrukowania czegoś spełniającego określone normy, posiadającego określone atesty lub chociaż wystawienia certyfikatu przez drukarnię?

To raczej domena druku 3D wysokobudżetowego.

37. Czy na druku 3D da się zarobić? Co opłaca się drukować?

Należy rozwiać równie fałszywe co popularne przekonanie, że druk 3D to żyła złota. To nie działa tak, że wystarczy mieć drukarkę 3D by nie móc się opędzić od klientów. Firmy zainteresowane szybkim prototypowaniem od lat zlecają wydruk na maszynach profesjonalnych. Przeciętni ludzie nie interesują się możliwością wykonania czegoś metodą druku 3D bądź odrzuca ich cena. No i zawsze znajdzie się jakiś dzieciak z krzywo poskładanym druciakiem, który zrobi wydruk co prawda beznadziejny, ale w cenie niewiele wyższej niż koszt taniego filamentu.

Żeby zarobić na druku 3D, trzeba mieć dobry pomysł – albo na to co drukować, albo na przekonanie do siebie potencjalnych klientów.

Patrz też: „Jaką drukarkę 3D polecacie kupić i co się opłaca drukować, czyli ręce opadają” oraz „Czy na druku 3D da się zarobić pieniądze?

38. Czy istnieje możliwość wydruku (samodzielnego lub na zlecenie) klapki do pilota?

Tak, ale potrzeba modelu w formacie .stl bądź oryginalnej klapki, w miarę trzymającej się w jednym kawałku (może być złamana i prowizorycznie sklejona, ale raczej nie może być wybrakowana). Problem w tym, że koszt wydruku na zlecenie może być wyższy niż cena nowego pilota. Po uwzględnieniu obsługi zlecenia oraz ewentualnego modelowania na podstawie oryginału, całościowa kwota może się okazać zbyt wysoka.

39. Jak zrealizowane jest sterowanie drukarką 3D?

Drukarka 3D wyposażona jest w dedykowany sterownik, który pracuje z dostarczonym mu g-code (na bieżąco z komputera bądź z karty pamięci).

40. Czy obsługa drukarki 3D jest skomplikowana?

Zależy od drukarki 3D. Coraz więcej producentów idzie w stronę drukarek 3D jak najmniej wymagających od użytkownika. Póki co, trzeba jednak ostrzec: korzystanie z drukarki 3D wymaga pewnego zasobu specjalistycznej wiedzy, nie zaszkodzi też smykałka do elektroniki i maszyn.

41. Czy drukarka 3D FFF pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni wydruku?

Nie. Można w mniejszym lub większym stopniu ograniczyć widoczność warstw i ścieżek na wydruku, jednak nikomu nie udało się ich całkowicie wyeliminować. Gładką powierzchnię jak na przedmiocie z wtryskarki można uzyskać w wyniku tradycyjnej obróbki mechanicznej bądź kąpieli w substancji rozpuszczającej dany materiał.

42. Wydruki potrafią trwać wiele godzin, tak? Co w przypadku zaniku zasilania?

Co prawda podejmowane są próby stworzenia rozwiązania pozwalającego na wznowienie nagle przerwanego wydruku, jednak w chwili obecnej na to pytanie muszę odpowiedzieć: należy zacząć wydruk od nowa.

43. Jaka jest minimalna wysokość warstwy? Czy da się zejść poniżej 0,1 mm?

Da się, jednak niekoniecznie warto. Można zejść na przykład do 0,05 mm, wydłuża to jednak znacznie czas druku 3D, wprowadza pewne komplikacje, jednocześnie nie powodując znacznej poprawy wyglądu wydruku.

44. Czy w trakcie druku 3D wydzielają się jakieś opary?

Tak. Ich charakter zależy od stosowanego tworzywa. Niezależnie jednak od tego, czym się drukuje, drukarkę najlepiej postawić w oddzielnym pomieszczeniu bądź zastosować wyciąg oparów.

Uspokajam jednak, że filament jest tylko topiony, nie kopci jak przy spalaniu.

45. Jak wygląda druk 3D większej ilości danego detalu?

Można drukować kilka sztuk jednocześnie – tyle, ile zmieści się w obszarze roboczym. Po zakończeniu wydruku każdej partii wymagana jest interwencja człowieka, w najlepszym przypadku ograniczająca się do ręcznego usunięcia wydruków oraz ponownego kliknięcia „drukuj”.

Udostępnij.

O autorze

Filip Misztal

W Sieci znany jako FlameRunner. Od 2013 roku praktykujący pasjonat druku 3D na RepRapach. Przedsiębiorca, twórca i właściciel sklepu filasklep.pl, oferującego filamenty i części do drukarek 3D. Z wykształcenia - kompletnie nikt.