Odklejanie się modeli od platformy roboczej to jeden z problemów, z którymi boryka się raz na jakiś czas każdy drukarz 3D. By zwiększyć przyczepność stołu, można pokusić się o zastosowanie różnych sprejów adhezyjnych, taśm malarskich i kaptonowch, jak również klejów czy nawet lakierów do włosów. Skomplikowane bywa również usunięcie wydrukowanego obiektu. Zdarza się, że ulega on na tym etapie drobnemu uszkodzeniu.

Alternatywą w tym przypadku są specjalne podkładki na stół roboczy. Niedawno na rynku pojawiła się już trzecia generacja słynnego BuildTaka, składająca się z trzech warstw. Z kolei brytyjska firma Steelmans wystartowała na Kickstarterze ze swoim produktem, który bardzo szybko zdobył zainteresowanie użytkowników drukarek 3D.

Inżynierowie wnioskowali o 4.000 £, jednak do tej pory zgromadzili już 18.574 £, a kampania potrwa jeszcze 27 dni. Na jej korzyść działają wyniki przeprowadzanych przez rok testów. Podkładka LokBuild współgra zarówno z tradycyjnym PLA i ABSem, a również z materiałami elastycznymi lub kompozytowymi.

lokbuild

LokBuild może być stosowany zarówno w drukarkach 3D z podgrzewanym, jak i niepodgrzewanym stołem stołem roboczym. Występuje w dwóch rozmiarach – 203x203mm oraz 305x305mm i można go dowolnie przycinać. Cena pojedynczego opakowania to 7£. Czy to konkurencja dla BuildTaka? Efekty pracy z podkładką widać na zamieszczonym przez Steelmans nagraniu.

https://www.youtube.com/watch?v=tCMl1FMzVSE

Źródło: Kickstarter

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like