Filamenty Ancient Bronze (imitujący brąz) oraz Classic Copper  (imitujący miedź) to nowości w ofercie holenderskiej firmy Formfutura. Bazują na tradycyjnym PLA i w 80% składają się z metalu. Pozwala to na uzyskanie modeli, które do złudzenia przypominają prawdziwe surowce o nieco antycznym wyglądzie, na standardowych drukarkach 3D, drukujących w technologii FDM. Jak deklaruje producent, są bardzo łatwe w obróbce. Czym jeszcze charakteryzują się materiały z linii MetalFil?

Poniżej prezentujemy właściwości, które produkty uzyskują w różnych metodach post-processingu.

  • Szlifowanie i piaskowanie: Modele nadają się do szlifowania i piaskowania przy użyciu mosiądzu lub drobnej siatki, co nadaje im większego połysku.
  • Biała mgiełka: Po obróbce materiały pokrywają się specyficznym nalotem, charakterystycznym dla starych metali.

MetalFil-Ancient-Bronze-promo

  • Profesjonalne szlifowanie w bębnie obrotowym: Producent twierdzi, że modele poddane temu typowi obróbki, będą wyglądać niczym figurki z brązu wytwarzane przez rzemieślników.
  • Patyna: W zależności od wybranego środka, można osiągnąć inne efekty. Formfutura zaleca korzystanie z amoniaku lub sody w przypadku brązu i z pasty do lutowania, kiedy decydujemy się na miedź. W rezultacie uzyskamy odcień przypominający zamglony błękit lub zaśniedziałą zieleń, które nadają modelom antycznego wyglądu.
  • Powlekanie lub woskowanie: Sposób polecany dla tych, którzy chcą, by nadać ich figurkom wyjątkowego blasku. Producent sugeruje przede wszystkim używanie środków takich jak wosk pszczeli czy XTC-3D.

MetalFil-Classic-Copper-promo

Więcej informacji na stronie producenta.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like