ZMorph to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich drukarek 3D. Właśnie zaprezentowano jej nową, ulepszoną i odświeżoną wersję, czyli ZMorph 2.0 SX. Urządzenie dostępne jest już w przedsprzedaży, a do stałej oferty dołączy w maju. Co się zmieniło?

Drukarki ZMorph wyróżniają się na rynku przede wszystkim swoją wszechstronnością. Umożliwiają drukowanie (nie tylko z tradycyjnych tworzyw, ale też z ciasta lub czekolady), frezowanie oraz grawerowanie. Drukarka jest cały czas udoskonalana. Firma nie zdecydowała się na wprowadzenie na rynek kilku różnych urządzeń, zamiast tego woli sukcesywnie „dopieszczać” swoją konstrukcję, dodając coraz to sprytniejsze modyfikacje.

Najnowsza odsłona urządzenia posiada dotykowy wyświetlacz z nowym interfejsem. Dzięki niemu dostęp do wszystkich opcji staje się jeszcze bardziej intuicyjny, a jego obsługa jest równie przyjazna, jak obsługa tabletu lub smartfona. Oczywiście, dzięki ekranowi, drukarka nie wymaga podłączenia do komputera.

ZMorph2SX_touchscreen

Kolejną nowością jest Closed Loop System, który odpowiada za kontrolę położenia silników (osi drukarki) oraz ekstrudera i przelicza wszystkie błędne położenia, które mogą powstać w trakcie szybkiego drukowania lub frezowania w twardych materiałach. Inaczej mówiąc, jest to system nadzorujący precyzję urządzenia.

zmorph closed loop system2

W porównaniu do poprzedniej wersji ZMorph 2.0 SX zyskał na jakości wykonania, pojawiły się też zmiany wizualne i konstrukcyjne. Wszystkie najważniejsze elementy, które narażone są na uszkodzenia, wykonano z aluminium. Cała konstrukcja została zamknięta przy pomocy nowych przezroczystych osłon. Stanowią one barierę izolującą od czynników zewnętrznych, ale przede wszystkim zapewniają utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu drukarki, ułatwiają zachowanie czystości oraz zabezpieczają użytkownika przed możliwością np. poparzenia się. Dostęp do platformy roboczej jest nadal bardzo prosty – poprzez zdejmowany tylny oraz przedni panel.

tooltips_pl2

Drukarka jest kompatybilna z poprzednimi ekstruderami i pozostałymi, dostępnymi w ofercie narzędziami do grawerowania i frezowania. Dodatkowo, wzbogacona została o slot rozszerzeń z magnetycznym mocowaniem do wózka osi X. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi, mamy możliwość szybkiego zamontowania dodatkowego modułu do zadań specjalnych. Możemy np. błyskawicznie dodać dodatkowy wiatrak chłodzący wydruk.

ZMorph-add-ons

ZMorph 2.0 SX posiada tradycyjny system wymiany głowic oraz nowy system wymiany stołów roboczych. Oparty jest on na magnesach, przez co platformy bardzo szybko „wklikują” się na swoje miejsce, co eliminuje problem żmudnego kalibrowania stołu, przy przejściu w inny tryb drukarki.

Urządzenie dostępne jest w wersji Basic oraz Full, które kosztują kolejno 9 900 PLN oraz 13 990 PLN netto.  Dostępna standardowo 12-miesięczna gwarancja może zostać odpłatnie przedłużona o kolejny rok.

Źródło: www.zmorph3d.com, www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. […] printing media, including 3D Printing Industry, 3DPrint.com, 3ders.org, TCT Magazine, 3druck.com, Centrum Druku 3D and many […]

Comments are closed.

You may also like