Światowa pandemia wirusa COVID-19 powoduje niedobory potrzebnego wyposażenia w placówkach medycznych. Powszechny brak środków ochrony osobistej w szpitalach dotyka nie tylko oddziały zakaźne, ale całe placówki. Omni3D wspiera szpitale w walce z wirusem, dostarczając specjalnie zaprojektowane przyłbice ochronne dla lekarzy.

Omni3D – polski producent drukarek przemysłowych 3D, na co dzień zajmujący się nie tylko sprzedażą drukarek 3D, ale również drukiem na zlecenie, odpowiedział na apel szpitali o pomoc w dostarczeniu niezbędnego wyposażenia ochronnego lekarzy na czas walki z epidemią. Firma w ciągu kilku dni przeorganizowała pracę swojego zespołu, który aktualnie w 100% zaangażowany jest w projekt druku elementów do przyłbic ochronnych.

Paweł Robak – CEO Omni3D, komentuje:

Postanowiliśmy aktywnie zaangażować się w pomoc dla szpitali i wykorzystać potencjał firmy tak bardzo jak to możliwe. Jako specjaliści zajmujący się drukiem 3D posiadamy niezbędny sprzęt, materiały, a przede wszystkim wykwalifikowany zespół. Chcemy pomóc lekarzom, ponieważ oni ratują życie narażając swoje. Aktualnie wraz z firmą Mentor S.A. aktywnie poszukujemy dodatkowego wsparcia finansowego co pozwoli na wykonywanie wydruków w tysiącach sztuk miesięcznie. Dodatkowo postanowiliśmy nasz projekt udostępnić pro publico bono. Będzie on dostępny od 03.04.2020 na naszej stronie internetowej.

Ulepszone rozwiązanie dotyczy szybki, która jest ruchoma co bardzo poprawiło wygodę noszenia tego rodzaju sprzętu przez długi czas. Kolejną różnicą jest zaprojektowanie całej przyłbicy w sposób umożliwiający jej pełne odkażenie, co umożliwia szpitalowi wielokrotne jej użycie.

Krzysztof Kardach, główny technolog Omni3D, tłumaczy:

W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, gdzie mocowana jest materiałowa gumka, my zaprojektowaliśmy mocowanie wykonane z filamentu TPU-93A również drukowany metodą 3D. Części do przyłbic drukujemy na Factory 2.0 i Omni500 LITE z filamentu ABS-42, dzięki niemu możliwe jest zwiększenie prędkości druku. Na forach mówi się głównie o PET-G, ponieważ najczęściej używane są drukarki bez grzanej, zamkniętej komory przez co drukowanie z filamentu ABS jest dużo trudniejsze. My tej trudności nie mamy.

Omni3D dostarczyła do poznańskich szpitali pierwszą partię przyłbic, które przeszły test praktyczny. Otrzymali je m.in. ratownicy pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, pielęgniarki oraz lekarze na oddziałach chirurgii.

Paweł Robak dodaje:

Lekarze wyrazili uznanie i akceptację dla naszego projektu. Usłyszeliśmy, że przyłbice są dużo lepsze od tych, w które standardowo jest zaopatrywany personel szpitalny.

Tomasz Banasiewicz – Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu, mówi:

Przyłbice każdego dnia pomagają zachować bezpieczeństwo naszym pracownikom, co jest niezwykle ważne w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Projekt przyłbicy od Omni3D daje nam dodatkowy komfort użytkowania dzięki podnoszonej szybce ochronnej, a zastosowane materiały dają możliwość przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji co jest bardzo cennym rozwiązaniem.

Na chwilę obecną drukowane jest 120 sztuk przyłbic dziennie. Technolodzy pracują nad zwiększeniem wydajności do 150 sztuk. Potrzeby szpitali są ogromne, a każda pomoc jest w tym momencie nieoceniona.

Na zdjęciu Krzysztof Kardach – główny technolog druku 3D w firmie Omni3D z dostawą testowych przyłbic dla poznańskich szpitali.

Każdy kto ma możliwości druku 3D i chęć pomocy dla tych, którzy w walce z wirusem stoją na pierwszym froncie, mają możliwość pobrania darmowego projektu ze strony Omni3D i dostarczania wciąż brakującego tego typu sprzętu do szpitali.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

2 Comments

  1. Zatrzask mechanizmu obrotowego jest mocno niedopracowany, za niski. Warstwa 0.2, 80/s (specjalnie zrodziłem to dokładniej) i totalna porażka przy próbie połączenia obydwu elementów.
    Nie jestem nowicjuszem więc obstawiam, ze większość osób polegnie przy próbie druku tej przyłbicy.

    1. Trzeba sporo siły żeby to połączyć ale da się, ja pomogłem sobie kombinerkami – ścisnąłem obydwa elementy.

Comments are closed.

You may also like