W zeszłym tygodniu odbyły się największe targi druku 3D na świecie – Formnext. W zalewie materiałów prasowych informujących o premierach poszczególnych drukarek 3D, materiałów eksploatacyjnych czy ogłaszanych przy okazji targów przejęć jednych firm przez inne, zagubiła się nam nieco informacja, która w innych okolicznościach byłaby wydarzeniem miesiąca! Oto Stratasys – twórca najpopularniejszej na świecie technologii FDM, a zarazem jeden z największych graczy na rynku technologii przyrostowych ogłosił, że po ponad 30 latach pozwoli użytkownikom swoich drukarek 3D korzystać legalnie z materiałów innych dostawców.

Oczywiście w tej sensacyjnej wiadomości jest przysłowiowy „włos w zupie„… Stratasys umożliwi korzystanie z zewnętrznych materiałów w ramach rocznej licencji Open Material. Dodatkowo użytkownicy przemysłowych drukarek 3D firmy, otrzymają trzy poziomy dostępów do materiałów, zróżnicowanych pod względem ich walidacji przez producenta.

Ekosystem materiałowy Stratasys obejmuje:

  • Preferowane przez Stratasys: materiały do wykonywania części o najwyższej wydajności; opracowane przez Stratasys lub zewnętrznych partnerów firmy
  • Zatwierdzone przez Stratasys: materiały zatwierdzone przez producenta, które przeszły podstawowe testy walidacji i niezawodności
  • Otwarte: niezweryfikowane materiały dostępne za pośrednictwem licencji Open Material License (OML); mogą oferować unikalne atrybuty i potencjał w nowych zastosowaniach, ale nie przeszły testów walidacyjnych ani optymalizacji w odniesieniu do wydajności i funkcjonalności drukarek 3D Stratasys.

Materiały zatwierdzone przez Stratasys będą dostępne dla klientów drukarek 3D FDM w drugiej połowie 2022 roku, począwszy od modelu Fortus 450mc. Informacje nt. dostępnych materiałów będą widoczne w oprogramowaniu GrabCAD Print. Wszystkie Preferowane materiały Stratasys i Zatwierdzone materiały dla systemów Stratasys będą dostępne do zakupu za pośrednictwem dystrybutorów i resellerów firmy.

Źródło: materiały prasowe Stratasys

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like