Wraz z Sebastianem Urbańskim wyruszyliśmy wczoraj do Warszawy na prezentację polsko-szwedzkiej drukarki 3D Skriware. Siedziba firmy DaftCode, która jest inwestorem całego przedsięwzięcia, mieści się w Warsaw Spire na 40. piętrze, gdzie mogliśmy bliżej przyjrzeć się urządzeniu, zadać kilka pytań jego twórcom, a również popatrzeć na stolicę z ciekawej perspektywy 🙂  Chciałabym podzielić się z czytelnikami CD3D moimi odczuciami.

Pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka Skriware wygląda świetnie. To estetyczny sprzęt w różnych wersjach kolorystycznych, wyposażony w intuicyjny ekran LCD, na którym wszystkie polecenia pojawiają się w języku angielskim. Komunikuje się przez USB i WiFi. Sprzęt da się uruchomić zdalnie, co z jednej strony jest bardzo wygodne, ale może prowadzić to niebezpiecznych sytuacji (przykład, który wymyślił Sebastian: „Odpalam sprzęt znajdujący się w domu, będąc w biurze, a na stole roboczym kładzie się mój kot.”). Praktycznym rozwiązaniem jest magnetyczna podkładka na stół roboczy, która umożliwia usunięcie naszego modelu bez skrobania szpachelką (i ran…). Elektronika i firmware są autorskie (twórcy przyznają jednak, że bazowali na Repetierze), podobnie jak oprogramowanie, które jest oparte o slicer Cury. Minusem wydaje mi się obszar roboczy w postaci 15 x 15 x 13 cm. Wiem, że jest to drukarka przeznaczona do użytku domowego, jednak wymiary te nieco ograniczają nasze możliwości. Jakość wydruków jest zadowalająca.

skriware_drukarka_1

Filamenty

Drukarka 3D nie posiada podgrzewanego stołu roboczego, dlatego materiały, z których możemy korzystać to PLA i PET-G. Maksymalna temperatura głowicy drukującej to 230°C, więc zapominamy o druku 3D z ABS czy innych, bardziej profesjonalnych filamentów. Producent nie ma jak na razie zamiaru zastosować rozwiązań, które pozwolą na użycie innych materiałów. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dobór filamentów (drukarka 3D obsługuje szpule wszystkich producentów). W planach jest wprowadzenie firmowych materiałów do druku oraz funkcji rozpoznawania koloru filamentu. Bardzo przydatny jest również umieszczony z boku schowek na szpulę.

skriware_drukarka_3

Skrimarket

Skriware ma być sprzętem, który będzie użyteczny dla ludzi, którzy nie potrafią tworzyć własnych projektów 3D. Swoje modele wybierają z marketu, dostępnego na stronie internetowej producenta. Pomysł sam w sobie nie jest zły, jednak wymaga jeszcze dopracowania… Liczba dostępnych modeli jest bardzo skromna. Pamiętajmy, że wiele firm powiązanych z drukiem 3D, posiada swoje własne platformy, na których znajdziemy całą masę gotowych figurek, część z jest autorskimi pomysłami użytkowników i zachwyca efektami. Tak naprawdę, market jest jedną z rzeczy, która powinna być tutaj najbardziej „rozbujana”, skoro sprzęt jest przeznaczony dla użytkownika, który sam nie zaprojektuje modelu i jest skazany na gotowce.

Skriware 03

Konkurs

Aby ulepszyć Skrimarket, producent ogłasza konkurs dla projektantów. W każdym miesiącu można wygrać jedną drukarkę 3D Skirware, a co tydzień jedną szpulę filamentów. Konkurs na najlepsze modele 3D potrwa trzy miesiące – od 13 czerwca do 2 września bieżącego roku. Każdego tygodnia jury wyłoni laureatów tygodnia, którzy następnie zakawalifikują się do walki o projekt miesiąca. Dodatkowo, dla najaktywniejszych uczestników organizatorzy przewidzieli nagrody specjalne.  Ze szczegółami można zapoznać się na stronie organizatora.

skri konkurs

Kampania Skriware na Kickstarterze zakończyła się sukcesem. Producent zebrał około 51 tysięcy $. Jej najlepszym punktem był film. Sprzęt znajdzie grono odbiorców, jednak moim zdaniem funkcja marketu, który jest punktem wyjściowym sprzętu, musi być ulepszona. Obecnie sprzęt jest dostępny w przedsprzedaży w obniżonej o 20% cenie  799$.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    1 Comment

    1. Od kiedy Warsaw Spire to hotel? To jest biurowiec!!

    Comments are closed.

    You may also like