Upłynął zaledwie miesiąc od momentu kiedy E3D-Online, jeden z najpopularniejszych na świecie producentów akcesoriów do drukarek 3D, wprowadził do sprzedaży chłodzony wodą ekstruder Titan Aqua, a kolejna brytyjska firma postanowiła zaprezentować swoją wersję takiego rozwiązania. Co ciekawe, ich propozycja przeznaczona jest przede wszystkim dla głowic E3D właśnie.

Twórcą nowego systemu chłodzenia cieczą jest firma ProtoPro, twórcy systemu do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń emitowanych przez drukarki 3D FMD. Swój pomysł promują w kampanii na Kickstarterze, ale niestety (nie oceniając samego produktu) jest to jeden z tych przypadków, które pokazują jak nie powinno się robić tego typu „prezentacji”.

Do czego jest nam tak naprawdę potrzebne chłodzenie wodą? Dla przeciętnego użytkownika drukarki 3D nie jest ono wymagane. Rynek jednak coraz bardziej się zmienia, a ściślej mówiąc rynek materiałów do druku 3D. Stają się one coraz bardziej wytrzymałe, ale wymagają też coraz wyższych temperatur. Granica pomiędzy strefą gorącą, a tą która musi pozostać chłodzona, tak aby zachować wysoką sprawność głowicy staje się coraz „cieńsza” i łatwiejsza do przekroczenia, co skutkuje pęcznieniem filamentu, a w efekcie trudnym do usunięcia zatorem. Dlatego właśnie bardzo ważne jest utrzymanie możliwie jak najniżej temperatury w strefie chłodnej głowicy.

Chłodzenie wodą jest zdecydowanie bardziej efektywne niż chłodzenie powietrzem i dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymywać temperaturę w okolicach 20°C. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z drukarek 3D z zamkniętymi komorami roboczymi. Jak już wspomniałem urządzenie kompatybilne jest z głowicami E3D v6 oraz jej klonami. Moduł chłodzący zastępuje tradycyjny radiator, więc montujemy go na głowicy dokładnie w ten sam sposób. Na koniec podłączamy dwa wężyki, z których jeden służy do dostarczania, a drugi do odbierania wody. Ruch cieczy jest skutkiem użyciu niewielkiej pompy wody.

Kampania nie cieszy się niestety zbyt dużym zainteresowaniem. Akcję wsparło zaledwie ośmiu darczyńców, co przełożyło się na zebranie około 1.000 GBP z zakładanych 30.000 GBP. Za jeden zestaw trzeba zapłacić 175 GBP, podczas gdy Titan Aqua (który jest ekstruderem chłodzonym wodą) kosztuje „tylko” 144 GBP. W obu przypadkach dokupić musimy jeszcze głowice. Poza tym, jak już wspomniałem, sama kampania jest, mówiąc delikatnie, lekko odpychająca. Nie znajdziemy w niej żadnych zdjęć ani schematów, lecz zaledwie trochę tekstu i jeden wątpliwej jakości film, który niejednemu przypomni o czasach studenckich, spędzonych na nudnych wykładach…

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like