Chociaż technologia druku 3D została powołana do życia jako metoda do szybkiego wytwarzania prototypów, z biegiem lat znajdowała coraz więcej obszarów zastosowań. Jednym z nich jest „rapid tooling„, czyli proces szybkiego wytwarzania narzędzi i oprzyrządowania w przemyśle. W dobie coraz bardziej precyzyjnych drukarek 3D i szerokiej gamy dostępnych materiałów rapid tooling odgrywa istotną rolę w sektorze motoryzacyjnym. Ciekawym przykładem może być projekt zrealizowany przez PZL Sędziszów i VERASHAPE.

PZL Sędziszów S.A. to polski producent filtrów wykorzystywanych w samochodach. W szerokiej gamie produktów firmy znajdują się filtry powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne oraz osuszacze powietrza. PZL Sędziszów posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 roku przeprowadza testy i kontrole swoich produktów.

Firma cały czas poszerza swoją linię produktową. Doskonaląc procesy produkcyjne, dąży m.in. do skrócenia czasu uzyskania finalnego produktu i przyspieszenia fazy testów. Realizację tych celów wspomaga technologia druku 3D, którą wykorzystano w procesie wykonywania form do uszczelnień poliuretanowych. Wykonane formy miały charakteryzować się gładką powierzchnią, odwzorowującą kształt modelu o wąskiej tolerancji wymiarów. Bardzo istotna była więc klasa dokładności reprezentowana przez maszynę wykonującą dany element.

Formy wykonano na drukarce 3D VSHAPER 450 Single, charakteryzującej się m.in. podgrzewaną komorą roboczą, minimalizującą skurcz materiału, którym w tym przypadku był ABS FILSHAPER. Aby zmieścić się w bardzo wąskiej tolerancji, producent drukarek 3D – VERASHAPE, wykonał najpierw model wzorcowy, który zmierzono za pomocą skanera 3D i sondy pomiarowej. Na podstawie pozyskanych danych, obliczono skurcz materiału dla danej geometrii, a następnie wykonano finalny wydruk z uwzględnieniem pomiarów.

W oparciu o otrzymane w ten sposób części, firma PZL Sędziszów wykonała serię próbnych uszczelnień poliuretanowych, pozyskując istotne z punktu widzenia fazy projektowania finalnego przedmiotu informacje. Druk 3D w ocenie przedstawicieli przedsiębiorstwa przyczyni się do rozwoju produkcji prowadzonej w PZL Sędziszów S.A. i z pewnością znajdzie zastosowanie w innych jej obszarach.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D