W podwarszawskim Pruszkowie właśnie skończyła się II Krajowa Konferencja Naukowa pod hasłem przewodnim „Szybkie prototypowanie. Modelowanie – Wytwarzanie – Pomiary„. Event ma charakter szerokiej platformy do wymiany doświadczeń  na temat analiz i badań  technologii addytywnych a także inżynierii odwrotnej. Centrum Druku 3D miało okazję być uczestnikiem drugiego dnia tego wydarzenia, obejmującego największą ilość wykładów.

O ile można powiedzieć, że pierwsza edycja wydarzenia przeszła trochę bez echa, to tym razem główny organizator (Politechnika Warszawska) postarał się o dużo szerszą promocję, przez co dotarł do niewspółmiernie większej ilości potencjalnych uczestników.

Konferencja miała miejsce w dwóch salach wystawowych, w których znajdowały się stanowiska firm z branży druku 3D takich, jak Bibus Menos, Materialise, Wadim-Plast czy Solveere. Główną część uwagi uczestników skupiała jednak sala konferencyjna – miejsce odbywania się wykładów podzielonych na sesje tematyczne.  A spektrum zagadnień poruszanych w prelekcjach było naprawdę szerokie – od skomplikowanych badań nad mikrostrukturą wydruków aż po praktyczne zastosowania technologii FDM.

hed6

Sensacyjnym wydarzeniem 1. dnia konferencji było wystąpienie prelegenta General Electric, Michała Prugarewicza. Szeroko przedstawił technologię druku 3D z metalu, wykorzystywaną w produkcji m.in. wlewów paliwowych do silników. Rozwiał także wątpliwości i odpowiedział na pytania w sprawie przejęcia dwóch potentatów europejskiego rynku druku z metali – Arcam AB i SLM Solutions.

hed1

Drugi dzień rozpoczęło wystąpienie Ralfa Frohwerka, dyrektor oddziału SLM Solution w Lübeck. Mówił o mnogości korzyści płynących z wykonywania części metalowych w technologii addytywnej – oszczędności czasu przy zachowaniu (a nawet polepszeniu) jakości produktu finalnego.

Interesujące okazało się również wystąpienie Mariusza Ambroziaka (Wadim Plast), w którym opowiadał o częściach wykonanych przez nadbudowywanie tzw. hybryd. Idea tej techniki polega na jak najpełniejszym wykorzystaniu możliwości zarówno technik klasycznych jak i addytywnych w celu zwiększenia efektywności procesu.

hed11

Niekoronowanym królem konferencji stał się druk 3D z metalu – reprezentanci firm niejednokrotnie podkreślali jego wyższość nad innymi technikami, prezentując kolejno swoje technologie (np. stapianie laserowe od Renishaw). Nie zapomniano jednak o trafnym nakreśleniu problemów, jakim obarczone są technologie addytywne oraz o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją (prezentacja Bibus Menos).

W kolejnych sesjach, której przedmiotem stały się badania obiektów wytwarzanych technikami przyrostowymi a także zastosowanie druku 3D w medycynie, głównymi prelegentami byli głównie pracownicy naukowi, którzy przedstawiali wyniki swoich prac.  Moją uwagę  jednak przykuł Jarosław Jaśkowiak (firma Fado), który tłumaczył jak zoptymalizować układy chłodzenia w formach wtryskowych. Rozwiązaniem problemu z odbiorem ciepłą okazała się być technologia addytywna i jej dowolność projektowania skomplikowanych kształtów.

hed13 hed12 hed16 hed14

Trzeci, ostatni, dzień to kolejna porcja wykładów (jednak już w znacznie mniejszym stopniu), a także sesja plakatowa projekt studentów z całej Polski. Kto wygra plebiscyt na najlepszą prezentację oraz na najlepszy poster? Dowiemy się niebawem.

hed3 hed4 hed10 hed9

Szybkie prototypowanie. Modelowanie – Wytwarzanie – Pomiary” jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, gdzie zarówno naukowcy jaki przedsiębiorcy z branży mogą wymienić się doświadczeniami czy odczuciami na temat technologii addytywnych i i inżynierii odwrotnej. To zarówno świetne miejsce do zaprezentowania wyników swoich najnowszych badań jak i zaprezentowania nowości technologicznych przez firmy. Miejmy nadzieję, że doczekamy się kolejnej edycji imprezy, być może zakrojonej na jeszcze większą skalę.

hed2

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like