Po zakończeniu prac nad opracowaniem bardzo udanego roweru gąsienicowego na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, Renishaw – producent maszyn metrologicznych i drukarek 3D do metalu oraz British Cycling – brytyjska organizacja kolarska, przedłużyły współpracę na 2024 r. Jako oficjalny dostawca zespołu, Renishaw wykorzysta swoją wiedzę w zakresie wytwarzania przyrostowego do tworzenia lekkich, złożonych części do ulepszonego projektu roweru gąsienicowego, którego celem jest zmniejszenie oporu powietrza i poprawa prędkości na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r.

W 2019 r. British Cycling – krajowy organ zarządzający kolarstwem w Wielkiej Brytanii, zaprosił firmę Renishaw do dołączenia do zespołu opracowującego rowery olimpijskie. Wiedza firmy Renishaw w zakresie druku 3D metali i zaawansowanej inżynierii była postrzegana jako niezbędna do umożliwienia produkcji lżejszych, bardziej złożonych komponentów niż tradycyjne metody produkcji, pozwalając zespołowi na zwiększenie prędkości motocykla.

W przypadku roweru Tokyo, Renishaw wykorzystało swoją wiedzę specjalistyczną do szybkiego wyprodukowania plastikowych i metalowych części prototypowych w celu przeprowadzenia testów aerodynamicznych nowego projektu i upewnienia się, że części są lekkie, geometrycznie poprawne i wystarczająco mocne, aby wytrzymać obciążenie ze strony rowerzystów. Po potwierdzeniu, że części są wykonalne, firma wykorzystała swoje systemy RenAM 500Q AM do produkcji aluminiowych i tytanowych części, w tym kierownic do motocykli wyczynowych, z częściami dostosowanymi do indywidualnych sportowców.

Patrząc w przyszłość na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, celem jest zwiększenie prędkości roweru poprzez udoskonaloną konstrukcję, która jeszcze bardziej poprawi wyniki zespołu kolarskiego Wielkiej Brytanii i jego szanse na sukces, po siedmiu medalach zdobytych na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

„Jesteśmy naprawdę podekscytowani możliwością ponownej współpracy z zespołem British Cycling po sukcesie w Tokio” — powiedział Ben Collins, starszy inżynier ds. zastosowań w grupie wytwarzania przyrostowego firmy Renishaw. „Stworzenie roweru wystarczająco lekkiego do zawodów olimpijskich, który również spełniałby wytyczne Union Cycliste Internationale, było wyzwaniem, ale dało nam również szansę zademonstrowania, jak korzystne może być wytwarzanie przyrostowe we wszystkich branżach”.

W 2020 roku rowery gąsienicowe Hope-Lotus pomogły przejść do historii brytyjskiej olimpiady w Tokio. Laura Kenny została najbardziej utytułowaną brytyjską olimpijką wszechczasów po zdobyciu złotego medalu w madison z Katie Archibald i srebrnego medalu w biegu drużynowym kobiet. Jason Kenny został także najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w Wielkiej Brytanii, zdobywając złoto w męskim keirinie i srebro w męskim sprincie drużynowym.

Źródło: www.renishaw.com
Zdjęcie: www.pixabay.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like