Dla osób kupujących drukarkę 3D z myślą o wykonywaniu prostych wydruków do domu, oczywistym wyborem materiałowym jest PLA. Najpopularniejszy rodzaj filamentu pozwala na łatwe wykonywanie wydruków i charakteryzuje się niewielkim skurczem w trakcie druku 3D, przez co nie wymaga dodatkowych funkcji urządzeń (takich jak podgrzewany stół czy izolowana komora robocza).

Dodatkowo, PLA produkowane jest z skrobii kukurydzianej, co sprawia, że materiał jest zazwyczaj bezpieczny w kontakcie z żywnością. W przeciwieństwie do takich materiałów jak ABS czy PET-G ulega stosunkowo szybkiej biodegradacji w środowisku bakteryjnym (np. podczas kompostowania). Co ważne, PLA charakteryzuje stosunkowo niska odporność na wysokie temperatury, więc niewskazany jest kontakt wydruków 3D z gorącymi elementami czy mycie drukowanych 3D elementów w zmywarce.

Producenci, rozumiejąc duże zapotrzebowanie na filamenty na bazie PLA oferują szeroką gamę materiałów , różniących się kolorem, wykończeniem lub specjalnymi walorami wizualnymi czy technicznymi. Poniżej zestawienie dziesięciu materiałów opartych o PLA, które mogą okazać się przydatne do wykonywania wydruków na potrzeby gospodarstwa domowego.

PLA MATTE – F3DFilament

Jeżeli szukacie materiału do wykonania dekoracyjnych wydruków 3D , m.in. doniczek, misek czy szkatułek, warto zwrócić uwagę na materiały o matowym wykończeniu. Aksamitne wykończenie i inny sposób odbijania refleksów świetlnych niż w przypadku klasycznego PLA, przez wydrukowane 3D elementy charakteryzuje estetyczny wygląd.

Materiały F3DFilament dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej

Cena brutto: 98,10 – 109,00  PLN/ 1 kg (średnica: 1,75 mm)

Tough PLA – Spectrum Filaments

Potrzebujesz materiału o polepszonych właściwościach mechanicznych? PLA Tough to materiał do drukowania funkcjonalnych elementów o właściwościach mechanicznych zbliżonych do ABS przy zachowaniu prostoty druku i niskiego skurczu PLA.  Sprawdzi się do druku 3D prostych elementów, takich jak uchwyty czy zawiasy.

PLA Tough łączy w sobie właściwości ABS i łatwość drukowania 3D z PLA

Cena brutto: 159,00 PLN / 1 kg (średnica: 1,75 mm)

PLA Mystic Green – Prusament

Ciekawa propozycja dla osób, które lubią eksperymentować z drukiem 3D i niestraszna im zmiana dyszy drukującej czy sprawdzanie różnych konfiguracji ustawień. Materiał od Prusa Research wyróżnia fakt, że w zależności od zastosowanych parametrów druku 3D można uzyskać inny efekt wizualny. Jeden filament – wiele możliwości.

Materiał PLA Mystic pozwala na uzyskanie różnych efektów wykończenia w zależności od zastosowanych parametrów druku 3D

Cena brutto: 100,55 PLN / 1 kg (średnica: 1,75 mm)

RPLA – Fiberology

Dla wszystkich, którym nie jest obojętne środowisko naturalne – R – PLA, czyli materiał na bazie PLA, który wykonany jest w stu procentach z materiałów pochodzących z recyklingu. Jego jakość gwarantuje ścisła kontrola surowca poddawanego recyklingowi, mająca na celu uniknięcie potencjalnych zanieczyszczeń oraz materiałów niskiej jakości. Materiał sprawdzi się do wykonywania elementów zabawek, figurek czy gadżetów.

Materiał dostępny jest jedynie w kolorze czarnym

Cena brutto: 59,00 PLN/ 0,85 kg (średnica: 1,75 mm)

Thermoactive PLA – Spectrum Filaments

Czy wydruk 3D może zmieniać kolor? Elementy wykonane z filamentu Thermoactive PLA za sprawą termoaktywnego barwnika zmieniają barwę pod wpływem zmian temperatury. Jeżeli temperatura powierzchni wydruku przekroczy wartość 30 °C kolor zmieni się z czerwonego na kremowy. Barwa powraca stopniowo do poprzedniej po osiągnięciu przez element pierwotnej temperatury.

Po obniżeniu temperatury wydruk 3D stopniowo wraca do pierwotnego koloru

Cena brutto: 69,00 PLN/ 0,5 kg (średnica: 1,75 mm)

BioWOOD – Rosa 3D

Coś dla fanów drewna. Ekologiczny, biodegradowalny filament o fakturze i kolorze imitującym drewno. Materiał posiada dopuszczenie do kontaktu z żywnością więc świetnie nada się do wydruków 3D zarówno sztućców i zastawy jak i elementów dekoracyjnych. Z uwagi na drobiny drewna zawarte w filamencie warto drukować z użyciem większej dyszy, o średnicy 0,5 mm.

Cena brutto: 69,00 PLN/ 0,5 kg (średnica: 1,75 mm)

Premium PLA – Spectrum Filaments

Są sytuacje, w których potrzebny jest wydruk z starego, dobrego PLA. Wtedy warto postawić na materiał o wysokiej jakości, który da gwarancje solidnego wykonania elementu. Premium PLA daje możliwość wykonywania modeli 3D trwałych i odpornych na wypaczenia modeli 3D. Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej.

Cena brutto: 109,00 PLN/1kg (średnica: 1,75 mm)

Fibersilk Metallic – Fiberology

Materiał dedykowanych pasjonatom artystycznego druku 3D, którzy od filamentów oczekują niesamowitych kolorów, ożywionych kolorów oraz niecodziennego wykończenia. Filament, obok wyjątkowego wyglądu, charakteryzuje się dużą wytrzymałość oraz łatwość druku. Metaliczne wykończenie dodaje nie tylko niecodziennego wyglądu, ale ułatwia ukrycie granic pomiędzy warstwami czyniąc cały wydruk bardziej jednolitym i wyrazistym. Idealny do druku 3D wazonów i innych elementów dekoracyjnych.

Materiał dostępny jest w dziesięciu kolorach z metalicznym wykończeniem

Cena brutto: 119,00 PLN/ 0,85 kg (średnica: 1,75 mm)

BioCREATE – Rosa 3D

W stu procentach naturalny, bezpieczny dla środowiska. Dopuszczony do kontaktu z żywnością, dlatego wyróżnia go szeroki zakres zastosowań – od części maszyn, przez elementy dekoracyjne, naczynia, po wykorzystanie w tworzeniu zabawek. Wydruki  mogą być z powodzeniem poddawane obróbce mechanicznej – szlifowaniu, toczeniu czy wierceniu.

Cena brutto: 79,00 PLN/0,5 kg (średnica: 1,75)

PLA Stone – Spectrum Filaments

Było już drewno, terasz czas na manień. PLA Stone to materiał o wyglądzie imitującym kamień, produkowany w dwóch odcieniach (Stone Light i Stone Dark). Wydrukowane elementy wykazują szorstkość zbliżoną do prawdziwego kamienia, wiec PLA Stone znajdzie zastosowanie w druku elementów architektonicznych, dekoracyjnych i modelarskich.

Model architektoniczny wykonany z dwóch rodzajów filamentu Stone PLA

Cena brutto: 99,00 PLN/ 0,5 kg (średnica: 1,75)

Wszystkie ceny pochodzą ze stron producentów lub oficjalnych dystrybutorów (stan na 12 marca 2020 r.).

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like