Lista oprogramowania przeznaczonego do modelowania 3D cały czas się powiększa. Oprócz narzędzi przeznaczonych dla prawdziwych profesjonalistów, za które zapłacić musimy ciężkie pieniądze, istnieje też cała masa programów darmowych. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej aplikacji online, które starają się wcelować pomiędzy wspomniane oprogramowanie. Z reguły są one płatne i oferują bogate możliwości za relatywnie niską cenę. Jednym z najnowszych takich rozwiązań jest SelfCAD.

SelfCAD jest aplikacją dostępną z poziomu każdej przeglądarki internetowej. Największą zaleta takiego rozwiązania jest korzystanie z mocy obliczeniowej zewnętrznych serwerów, dzięki czemu nasz komputer nie musi wybijać się ponad przeciętność, jeśli chodzi o zamontowane w nim podzespoły. Możemy więc sobie darować upgrade karty graficznej, wymianę procesora, czy dokupienie większej ilości pamięci RAM. Po wykupieniu subskrypcji i zalogowaniu się do swojego konta, otrzymujemy w pełni funkcjonalne narzędzie do modelowania 3D.

Nowy „soft” posiada wszystko to, co niezbędne jest do tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych i złożonych modeli 3D. Znajdziemy w nim zestaw najbardziej przydatnych narzędzi projektowych, bez których nie obyło by się żadne oprogramowanie CAD’owskie. Są to przede wszystkim narzędzia do tworzenia, edycji oraz wyciągania brył. Pośród nich znajdziemy na przykład możliwość obracania, skalowania, wyrównania, szkicowania, przesuwania, zaokrąglania, rzeźbienia, etc. Wszystkie one posegregowane są w intuicyjne grupy i znalezienie ich nie wymaga długiego przyzwyczajania się do interfejsu.

Wszystkie parametry obiektów możemy modyfikować zarówno zgrubnie, poprzez przesuwanie odpowiednich suwaków, jak również precyzyjnie, poprzez wpisywanie pożądanych wartości z klawiatury. Jednym z narzędzi wyróżniających SelfCAD spośród podobnego oprogramowania jest tak zwana historia pliku. Dzięki niej jesteśmy w stanie dowolnie cofać oraz przesuwać wykonane operacje na obiekcie. Możemy się cofnąć do dowolnego miejsca w projekcie.

Bardzo ciekawą funkcją jest również „Object Generator”. Jest to specjalne narzędzie do generowania wazonów. Dzięki wielu, możliwym do modyfikacji, parametrom możemy tworzyć nawet najbardziej fantazyjne kształty.

Wspomniałem na początku na temat płatnej subskrypcji. Do wyboru mamy trzy możliwe opcje abonamentów. Wersja najtańsza (Basic) kosztuje 9,99 $ miesięcznie i jest ograniczona do podstawowych i zaawansowanych narzędzi transformacyjnych oraz „generatora wazonów”. Wersja Premium zawiera to co poprzedniczka plus rysowanie 3D, rzeźbienie, wbudowany slicer oraz 1GB miejsca w chmurze. Jej cena to 11,99 $ miesięcznie. Wersja Professional posiada wszystko to co wersja Premium, różnicą jest jednak większa, pięciogigowa przestrzeń do przechowywania plików w sieci. Jej cena to 14,99 $ miesięcznie. Każdy z pakietów posiada trzydziestodniowy okres próbny. Biorąc pod uwagę cenę oraz możliwości pakietu oferta wydaje się być całkiem ciekawa.

Źródło: www.fabbaloo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like