Tiamet 3D, producent filamentów specjalistycznych, we współpracy z firmą Carbodeon wprowadzą na rynek specjalistyczne filamenty zawierające nanodiamenty. Dzięki nietypowemu dodatkowi nowa seria filamentów, począwszy od bazującego na PLA materiału, charakteryzować będzie się wyjątkową wytrzymałością i właściwościami termicznymi.

Tiamet 3D to holenderski start-up, którego założeniem jest dostarczanie klientom materiałów do amatorskiego druku 3D o jakości przewyższającej tworzywa dedykowane do przemysłowych drukarek. Ich pierwszym produktem jest filament PET wzmacniany włóknem węglowym.

Co ciekawe, oba tworzywa  do produkcji filamentu pozyskiwane są w procesie recyklingu. W najbliższym czasie Tiamet 3D planuje poszerzyć swoją ofertę, dzięki współpracy z firmą Carbodeon. Ta ostatnia jest fińskim producentem nanodiamentów, które wytwarza w procesie opartym na detonowaniu specjalnej mieszanki wybuchowej. Nanodiamenty sprzedaje m.in. w postaci proszków, zawiesin i dodatków do platerowania. Niebawem do listy dołączy filament do drukarek 3D.

Wspólnie opracowana i opatentowana technologia wytwarzania filamentów wzbogaconych nanodiamentami pozwoli drukować elementy o lepszych właściwościach termicznych i mechanicznych. Wydruki z nowego materiału mają charakteryzować się nawet dwukrotnie większą wytrzymałością na rozciąganie, a samo drukowanie, dzięki dodatkowi nanodiamentów, przebiegać może szybciej bez szkody dla jakości wydruku. Przedstawiciele firm zapewniają, że dzięki temu druk 3D zyska niewątpliwą przewagę nad formowaniem wtryskowym (jakość elementów ma być porównywalna lub lepsza, natomiast koszt wytworzenia znacznie niższy (!), a czas produkcji krótszy).

Wzmocniony włóknem węglowym filament firmy Tiamat 3D

Zastosowanie dla udoskonalonego materiału do druku 3D znajdzie się w wielu gałęziach przemysłu, ale szczególnie przyda się w branży elektronicznej, motoryzacyjnej, lotniczej i kosmonautycznej. Oprócz lepszego przewodnictwa cieplnego i wytrzymałości wydruki z nowego tworzywa charakteryzują się wyższą od elementów z konwencjonalnych filamentów temperaturą zeszklenia, dlatego sprawdzą się nawet w trudnych warunkach.

Pierwszym owocem współpracy Carbodeonu z Tiametem 3D ma być wzbogacony nanodiamentami filament oparty na PLA. Produkt oferowany będzie przez obie firmy – w przypadku producenta diamentów filament dołączy do produktów marki uDiamond. Kontrakt zawarty przez firmy zakłada także dalszy rozwój technologii i poszerzenie oferty o kolejne tworzywa termoplastyczne.

źródło: www.carbodeon.net, www.tctmagazine.com, www.tiamet3d.com

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

    Comments are closed.

    You may also like