Każdy drukarz 3D-amator, który nie chce korzystać tylko z gotowych modeli 3D oraz nie potrzebuje drogiego, profesjonalnego softu, ma z czego wybierać, ponieważ na rynku znajduje się całkiem sporo darmowego i w pełni użytecznego oprogramowania. Jednym z bardziej lubianych przez użytkowników narzędziem jest SketchUp. Niedawno ukazała się jego wersja przeglądarkowa, którą możemy odpalić na dowolnym urządzeniu, który je obsługuje.

SketchUp to oprogramowanie, które należało kiedyś do koncernu Google i w wydanych wtedy wersjach, było dostępne za darmo. W 2012 roku zostało sprzedane liderowi w technologii GPS, firmie Trimble. Firma ta zrobiła z niego jeszcze bardziej funkcjonalne narzędzie do modelowania 3D, przeznaczone przede wszystkim dla architektów.

Od wersji SketchUp 7 i 8 oraz 2013 wzwyż oprogramowanie jest płatne. W tym roku pojawiła się jednak wersja SketchUp Make, która jest darmowa, lecz przeznaczona tylko do użytku niekomercyjnego. Poza tym jest też „nieco” ograniczona funkcjonalnie względem wersji profesjonalnej. Pomimo tego można dzięki niej tworzyć naprawdę złożone projekty.

sketchup1

Około trzech miesięcy temu ukazała się przeglądarkowa wersja oprogramowania my.SketchUp, która swoimi możliwościami odpowiada właśnie darmowej wersji Make. Podobnie jak pierwowzór wyróżnia się bardzo prostym i intuicyjnym interfejsem, który podzielony został na dwa oddzielne paski menu, umiejscowione po lewej (narzędzia do rysowania) i po prawej (style, warstwy, wyświetlanie) stronie okna przeglądarki internetowej.

Aplikacja działa bardzo szybko i płynnie. Testowałem ją w przeglądarce Firefox oraz Edge i w tej drugiej działała nieco lepiej. Niestety nie udało mi się uruchomić jej w przeglądarce Safari. Aby zacząć modelować nie ma konieczności zakładania żadnego konta (wystarczy wpisać odpowiedni adres aplikacji i od razu można zacząć pracować), należy jednak wtedy pamiętać, że przy przypadkowym odświeżeniu strony stracimy cały nasz projekt.

sketchup2

Podobnie jak w tradycyjnym SketchUp’ie, tak i tutaj mamy możliwość korzystania z bogatej galerii gotowych modeli 3D. Jeśli zalogujemy się na swoje konto Trimble lub Google to mamy również możliwość dodawania tam swoich projektów. Przy pomocy wspomnianych kont możemy także zapisywać efekty swojej pracy w Trimble Connect. Pliki możemy też pobierać bezpośrednio na dysk naszego komputera i to również bez zakładania żadnego konta.

Poniżej krótka prezentacja przedstawiająca możliwości my.SketchUp:

Źródło: www.solidsmack.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like