Pojęcie druku 3D w kontekście zagadnień związanych z żywnością jest dość skomplikowanym problemem – zarówno od materiałów jak i urządzeń wymaga się specjalnych certyfikacji, które dowiodą, że tworzywo jest bezpieczne w kontakcie z jedzeniem. W teorii, PLA jest materiałem, który może mieć kontakt z żywnością – problem tkwi w dodatkach, które domieszkowane są dla zapewnienia wysokiej jakości druku lub uzyskania pożądanego koloru.

Filaments.ca, kanadyjski sklep oferujący szeroką gamę materiałów do druku 3D, wprowadza nową linię filamentów – ich najnowsze True Food Safe PLA jest tworzywem w pełni bezpiecznym w kontakcie z żywnością. Jak zapewniają producenci, na wszystkich etapach produkcji zadbano o to, aby materiał nie był toksyczny – bez obaw można z niego drukować 3D kubki, sztućce czy foremki do ciasta o dowolnych kształtach.

Do jego stworzenia wykorzystano wysokiej jakości granulat a także nietoksyczne pigmenty, a proces wytwarzania odbywa się w dbałości o najwyższą jakość i czystość produkcji. Tak stworzony materiał jest następnie pakowany próżniowo w sterylne opakowania, odpowiednie do kontaktu z żywnością. Każda szpula otrzymuje certyfikat zgodności, będący poświadczeniem jego przyzwolenia na kontakt z żywością.

Jak zauważają producenci, certyfikowany materiał jest tylko jedną z części składowych druku 3D. Jeśli użytkownik chcę aby wydruki przestrzenne rzeczywiście były bezpieczne w kontakcie z żywością musi zadbać również o urządzanie produkcyjne. Drukarka 3D, w której wykorzystywane są różne, nie tylko certyfikowane filamenty nie zapewni takiej czystości wydruków 3D (mogą być one zanieczyszczone drobinami innych materiałów). Dodatkowo, Filaments.ca zaleca stosowanie dysz ze stali nierdzewnej, które zredukują ryzyko namnażania się bakterii czy odkładania zanieczyszczeń.

Koszt kilogramowej szpuli to $44.95  (średnica 1,75 lub 2,85 mm). Dostępny w 18 kolorach.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like