Latem zeszłego roku, zlokalizowana w Kalifornii w USA firma usługowa Forecast 3D, uruchomiła swoje nowe centrum produkcyjne wyposażone w 12 maszyn HP drukujących w technologii Multi Jet Fusion. Od tamtej pory Forecast wydrukował już 1 milion detali przy użyciu produkcyjnych HP Jet Fusion 4200. Teraz w obliczu wciąż rosnącego zapotrzebowania na wydruki wykonane za pomocą metody MJF dokupiło kolejnych 12 drukarek 3D i zamierza osiągnąć pułap 2 milionów detali w jeszcze krótszym czasie.

Dzięki parkowi maszynowemu liczącemu 24 maszyny, firma jest w stanie produkować setki tysięcy detali tygodniowo. Z jednej strony jest w ten sposób w stanie rywalizować w zakresie produkcji niskoseryjnej z firmami usługowymi stosującymi tradycyjne techniki wytwórcze, a z drugiej realizować praktycznie dowolne pod względem geometrycznym elementy, które mogą być dodatkowo personalizowane.

Multi Jet Fusion jest autorską technologią rozwijaną przez HP. Wg zapewnień producenta jest jedną z najszybszych metod drukowania przestrzennego ze wszystkich aktualnie obecnych na rynku – przewyższających pod tym względem m.in. SLS. W drukowaniu wykorzystuje sproszkowane tworzywa sztuczne, które są selektywnie sklejane i zgrzewane. Dedykowana stacja do post-processingu pozwala na szybkie i czyste pozbywanie się niespojonego proszku. HP twierdzi, że technologia idealnie sprawdza się w produkcji niskoseryjnej, gdzie liczba tworzonych detali oscyluje w granicach 30 tysięcy detali.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like