CraftUnique zadebiutował ze swoją drukarką CraftBot w połowie 2014 roku, organizując kampanię na platformie crowdfundingowej Idiegogo. Celem początkującego węgierskiego producenta było wówczas zgromadzenie 40 tys. dolarów, ale 571 osób wpłaciło łącznie kwotę niemal sześciokrotnie wyższą. Firma stosunkowo szybko wywiązała się ze zobowiązań wobec fundatorów i jeszcze w tym samym roku odnotowała kolejny sukces – CrafBoty pojawiły się w ofercie szwajcarskich MediaMarktów.

CraftBota wyróżniała przede wszystkim atrakcyjna cena, przy czym producent nie oszczędzał szczególnie na komponentach – drukarki z tej serii od początku charakteryzują się solidną konstrukcją oraz dużym obszarem roboczym. Na początku ubiegłego roku ABC Data rozpoczęła dystrybucję produktów CraftUnique na terenie Polski. Recenzje drugiej generacji CraftBota oraz CraftBota XL, czyli jego odpowiednika z większym obszarem roboczym, można przeczytać na CD3D.

Teraz na stronie producenta pojawił się opis kolejnej odsłony CraftBota. Jest to właściwie znów udoskonalona wersja poprzednika, ale dodatkowo wyposażona w kilka oryginalnych funkcji. Najistotniejszą różnicą jest wyposażenie „trójki” w dwie głowice drukujące, która umożliwiają równoczesny druk dwóch elementów lub drukowanie podpór z rozpuszczalnego w wodzie PVA. Obszar roboczy został powiększony, przy czym dostępna powierzchnia zależy od trybu pracy drukarki (największa w przypadku korzystania tylko z jednej głowicy; najmniejsza, gdy drukuje się niezależenie dwa elementy – rozpatrując powierzchnię dla każdego elementu osobno).

Ciekawostką jest system monitorowania filamentu (filament monitoring system, FMS), który nadzoruje zużycie filamentu i informuje użytkownika w przypadku zapchania głowicy. CraftBota 3 wyposażono także w głowicę o mniejszej średnicy i osiągającą wyższą temperaturę, która zapewniać ma rozdzielczość na poziomie 50 mikronów. Drukarce towarzyszy zaktualizowana wersja dedykowanego oprogramowania CraftWare, uwzględniająca nowe funkcje (m.in. drukowanie z wykorzystaniem obu głowic).

Specyfikacja urządzenia:

 • obszar roboczy: 37,4 x 25 x 25 cm (całkowity), 27 x 25 x 25 cm (drukowanie z wykorzystaniem obu głowic), 32,2 x 25 x 25 cm (drukowanie z wykorzystaniem jednej głowicy), 18,7 x 25 x 25 cm (równoczesne drukowanie dwóch elementów),
 • średnica głowicy: 0,25 mm,
 • maksymalna temperatura głowicy drukującej: 300°C,
 • rodzaje materiałów: PLA, ABS, HIPS, PETG, materiały kompozytowe, PVA,
 • zdejmowany, podgrzewany stół roboczy,
 • oprogramowanie: autorskie – CraftWare,
 • komunikacja: kolorowy wyświetlacz LCD, USB i WiFi.

Cena netto widniejąca na stronie to 2199 $. Wcześniejsze konstrukcje CraftUnique są bardzo udane, mamy więc nadzieję, że nowa drukarka pojawi się niebawem także w ofercie ABC Data.

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

  Comments are closed.

  You may also like