Ultimaker – jeden z największych producentów desktopowych drukarek 3D na świecie, ogłosił premierę nowej funkcjonalności w swoim ekosystemie w postaci Ultimaker Cloud – platformy internetowej, zapewniającej zdalny dostęp do wybranych usług. Na początku będą nimi m.in.: możliwość zdalnego uruchamiania wydruków 3D i zarządzania nimi z poziomu CURA Connect (platformy do zarządzania farmami drukarek 3D), nieograniczony dostęp do Marketplace (miejsce gdzie przeglądamy i instalujemy pluginy do CURA oraz profile materiałów eksploatacyjnych) oraz powiązanego z nim systemu ocen oraz tworzenia i przechowywania backupów w chmurze. Ultimaker Cloud zadebiutuje 19 marca 2019 r. wraz CURA 4.0, której beta wersję mogliśmy poznać w połowie grudnia ubiegłego roku.

Tak jak o tym wielokrotnie wspominaliśmy, strategia rozwoju Ultimakera opiera się na trzech filarach: oprogramowanie – materiały – urządzenia. Dokładnie w takiej kolejności. Nowe drukarki 3D producenta pojawiają się średnio co dwa lata i chociaż wyposażone w nowe rozwiązania i funkcjonalności, nigdy nie mamy do czynienia w nich z jakimiś spektakularnymi zmianami. Prawdziwe rewolucje odbywają się zawsze w sferze oprogramowania – CURA, CURA Connect, a teraz Ultimaker Cloud to obszary, które nadają kierunek rozwoju całej branży desktopowego druku 3D.

Ultimaker Cloud pozwoli na:

  • tworzenie backupów – możliwość zapisu i odtworzenia profili w CURA na dowolnym komputerze
  • dostęp do Marketplace – więcej na temat tej funkcjonalności pisałem w grudniowym artykule o CURA 4.0; zarejestrowani użytkownicy mogą przeglądać zasoby platformy, wybrać właściwy materiał dla danej aplikacji i zaczytać profil z ustawieniami bezpośrednio w CURA
  • system oceń w Marketplace – możliwość oceniania pluginów i dodawania do nich komentarzy
  • zdalne drukowanie 3D – możliwość przesyłania wydruków do drukarki 3D i zarządzania nią z dowolnego miejsca; do tej pory było to możliwe tylko i wyłącznie w ramach jednej sieci.

Ultimaker Cloud wraz z oficjalnym wypuszczeniem stabilnej wersji CURA 4.0 nastąpi 19 marca br. Producent zapewnia, że pojawi się wtedy też szereg nowych funkcjonalności w samym programie.

Niezależnie od premiery własnej chmury, Ultimaker pochwalił się dodaniem kilku nowych profili do materiałów do samego Marketplace. W grudniu do wyboru mieliśmy tylko trzy grupy filamentów dla Elogio, colorFabb i igus. Teraz pojawiły się profile dla filamentów Essentium, eSUN i Polymaker.

Pytanie: który polski producent filamentów wprowadzi swoje profile do Marketplace jako pierwszy (bezpośrednio, a nie przez Community Contibutions)?

Źródło: www.ultimaker.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like