Zortrax to jeden z najpopularniejszych producentów rozwiązań w branży druku 3D. Stale poszerzając swój ekosystem pracy, firma stworzyła nowy materiał podporowy, dbając o najwyższy komfort i jakość swoich produktów. 

Nowy materiał podporowy Z-SUPPORT ATP jest dedykowany do drukarek 3D Zortrax Endureal i Zortrax M300 Dual. Filament jest kompatybilny z innymi materiałami producenta; Z-ASA  Pro, Z-ULTRAT Plus, Z-ABS, Z-ULTRAT w M300 Dual i Z-ULTRAT Plus. 

Z-SUPPORT ATP echuje się wysoką stabilnością termiczną i w przeciwieństwie do materiałów na bazie PVA i PVOH, nie jest rozpuszczalny w wodzie. Materiał można rozpuścić jedynie w preparatach o odczynie lekko zasadowym, np. kompatybilnym Z-SUPPORT ATP Activator. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowy filament Zortrax jest znacznie mniej higroskopijny, co oznacza wyższą odporność na wilgoć z otoczenia. 

Do usuwania struktur podporowych z Z-SUPPORT ATP dostępny jest dedykowany rozpuszczalnik Z-SUPPORT ATP Activator. Zmieszany z wodą tworzy roztwór o odczynie lekko zasadowym, najlepiej rozpuszczającym nowy materiał Zortrax. Szybkość roztwarzania podpór zależy od geometrii modelu, przepływu i temperatury wody. Stosowanie rozpuszczalnych struktur podporowych pozwala na drukowanie 3D bardziej złożonych kształtów, modeli z częściowo zamkniętymi objętościami, z których usuwanie tradycyjnych podpór byłoby niemożliwe, a także elementów z ruchomymi mechanizmami. 

Z-SUPPORT ATP jest dostępny w szpulach 750 g, a aktywator jest sprzedawany w butelkach 1000 g. Nowością jest wprowadzenie specjalnego kodu QR, który po zeskanowaniu przenosi użytkownika do instrukcji w Centrum Wsparcia Zortrax. Nowe produkty można nabyć u lokalnych dystrybutorów lub w sklepie internetowym Zortrax. 

Wraz z wprowadzeniem nowych produktów, Zortrax przygotował nowe profile materiałów do druku 3D dla drukarki 3D M300 Dual; Z-ABS, Z-ASA Pro i Z-SUPPORT ATP. Aby mieć do nich dostęp, należy zaktualizować oprogramowanie Z-SUITE do najnowszej wersji 2.16.1. W przypadku urządzenia M300 Dual wymagane jest także nowe oprogramowanie sprzętowe w wersji 2.4.4.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like