Na początku lutego br. Vyomesh Joshi – prezes 3D Systems zapowiedział rezygnację ze stanowiska i przejście na emeryturę. W ciągu czterech lat swojej prezesury, Joshi dokonał znaczącej restrukturyzacji firmy zamykając szereg niezwykle medialnych, ale kompletnie nierentownych projektów (dział domowych drukarek 3D, czy drukarek 3D do żywności), jednakże nie udało mu się wyprowadzić jej na prostą, cały czas notując ujemne wyniki finansowe. W tym tygodniu poznaliśmy w końcu nazwisko jego następcy – będzie nim Dr. Jeffrey A. Graves, były CEO MTS Systems – wiodącego dostawcy wysokowydajnych systemów testowych, symulacyjnych i pomiarowych.

Dr Graves spędził w MTS Systems osiem lat – wcześniej pełnił funkcję prezesa w C&D Technologies – dostawcy produktów do magazynowania energii, oraz KEMET Electronics – producenta wysokowydajnych rozwiązań kondensatorowych. Jest zatem managerem z olbrzymim doświadczeniem, w tym również pośrednio w obszarze technologii addytywnych. Dr Graves zasiada także w zarządach firmy Hexcel specjalizującej się w obszarze materiałów kompozytowych oraz firmie Faro, specjalizującej się w produkcji specjalistycznych skanerów 3D.

Jego największym wyzwaniem w 3D Systems będzie zwiększenie przychodów firmy, lecz przede wszystkim zahamowanie tracenia przez nią gotówki. 3D Systems operuje na minusie już od kilku lat i odwrócenie tej tendencji jest kluczowe nie tyle dla jej rozwoju, co przetrwania. Poniekąd tak postrzega rolę dr Gravesa Charles McClure, przewodniczący Rady Dyrektorów 3D Systems:

Dyscyplina finansowa i operacyjna to główne powody, dla których wybraliśmy Jeffa. Do tej pory pokazał, że doskonale wie jak zorganizować i skoncentrować portfolio biznesowe oraz usprawnić model operacyjny, aby dostarczać zróżnicowane rozwiązania na rynki.

dr Jeff Graves

Odchodzący na emeryturę Vyomesh Joshi objął stery w 3D Systems w kwietniu 2016 roku, co było swoistym zwieńczeniem jednego z najbardziej burzliwych okresów w historii firmy. Przed objęciem tego stanowiska, Joshi był wiceprezesem w Hewlett-Packard Company’s Imaging and Printing Group. Swoją karierę w HP rozpoczął w 1980 r. na stanowisku inżyniera ds. badań i rozwoju. W 2005 r. został wyróżniony tytułem jednego z najbardziej wpływowych Amerykanów pochodzenia hinduskiego w rankingu Fortune 500. W latach 2005-2012 był również członkiem zarządu Yahoo. 

Nowy prezes będzie miał przed sobą nie lada wyzwanie, gdyż jak ostatnio informowaliśmy, wyniki 3D Systems były dalekie od zadowalających:

Źródło: www.3dsystems.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like

More in News