Hubs (kiedyś 3DHubs) – holenderska platforma pośrednicząca w usługach druku 3D on-line, publikuje co miesiąc raporty dotyczące popularności drukarek 3D z jakich korzystają jej użytkownicy oraz szereg innych, stosunkowo ciekawych informacji. Od ponad roku, jedynym polskim przedstawicielem w zestawieniach 3DHubs był Zortrax, zajmujący dość wysokie miejsca w rankingach najlepiej drukujących niskobudżetowych drukarek 3D. Teraz jednak firma notuje bez porównania większy sukces, gdyż jej flagowy produkt – Zortrax M200 awansował na piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych drukarek 3D.

Rankingi 3DHubs nie są zbyt wykładnicze, ponieważ ograniczają się jedynie do stosunkowo wąskiego grona użytkowników tej platformy, niemniej jednak dane jakie prezentują mają pewne odwzorowanie w rzeczywistości – tym bardziej jeśli są publikowane cyklicznie miesiąc po miesiącu, dzięki czemu można zaobserwować stałe trendy mające pokrycie także na innych obszarach rynkowych. Jeśli chodzi o oceny jakości druku 3D, którymi w zeszłym roku w kontekście Zortraxa tak mocno ekscytowały się media głównego nurtu, to nigdy nie traktowałem ich zbyt poważnie, ponieważ opierały się po pierwsze na dość subiektywnych odczuciach użytkowników serwisu, a po drugie – czołowe miejsca w tym rankingu zdobywają zwykle urządzenia o krótkim stażu i małej liczbie ocen.

Trzy pierwsze miejsca w rankingu najlepiej drukujących drukarek 3D stycznia 2016 zajęły kolejno PowerSpec 3D Pro (???), Prusa Steel oraz Velleman K8400. Żadna z tych drukarek 3D nie przekroczyła póki co progu 200 recenzji / ocen. Dla porównania Zortrax, który spadł w tym zestawieniu na szóstą pozycję, ma ich aż 1258. Jak zatem widać sława Zortraxa jako najlepiej drukującej niskobudżetowej drukarki 3D świata byłą dość krótkotrwała. A tak naprawdę, tytuł ten nigdy nie miał większego znaczenia… przynajmniej w kontekście 3DHubs.

Zortrax M200

Z drugiej jednak strony – piąte miejsce na liście najpopularniejszych drukarek 3D to już spore osiągnięcie. Tutaj liczą się rzeczywiste dane liczbowe – im więcej sprzedaje się drukarek 3D, tym wyższa pozycja w rankingu. Aktualnie Zortraxa M200 wyprzedzają jedynie użytkownicy Prusy i3, Ultimakera 2 oraz MakerBot Replicatora 2 i 2X. Zortrax wyprzedził z kolei takie urządzenia jak MakerBot Replicator 5th, Flashforge, Up!, czy The Form 1+. W kategorii najpopularniejszych producentów drukarek 3D, Zortrax zajął również wysokie – ósme miejsce (wyprzedzają go firmy posiadające po kilka modeli drukarek 3D jak np. wspomniany MakerBot czy Printrbot).

Podsumowując – to bardzo duży sukces firmy, która sukcesywnie pnie się w rankingach popularności. Ważnym jest też, iż faktycznie rośnie jej sprzedaż, co odwzorowują m.in. raporty 3DHubs. Aktualnie wśród użytkowników tej platformy, Zortrax cieszy się największą popularnością w Europie (4 miejsce) i w Azji (5 miejsce).

Źródło: www.hubs.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like