Gdy na początku września publikowałem informację o przejęciu przez 3D Systems Sugar Labs, małego, dwuosobowego studia projektowego specjalizującego się w tworzeniu wydruków 3D z cukru, mało kto traktował tą informację poważnie, a z pewnością nie zdawał sobie sprawy z rzeczywistych konsekwencji tego wydarzenia. Tymczasem w nieco ponad trzy miesiące później 3D Systems zadziwiło świat premierą pierwszych komercyjnych drukarek 3D wykorzystujących cukier w postaci serii ChefJet. Urządzenia spotkały się z miejsca z olbrzymim zainteresowaniem, nic też dziwnego, że firma podjęła kolejny krok w kierunku dominacji w segmencie druku 3D pożywienia i ogłosiła nawiązanie współpracy z Hershey – największym producentem czekolady na świecie.

Drukarki 3D drukujące z cukru są na chwilę obecną dwie: tańsza, monochromatyczna ChefJet oraz droższa, pełnokolorowa ChefJet Pro. ChefJet posiada duży obszar zadruku na poziomie 20 x 20 x 15 cm, drukuje jednokolorowe obiekty i ma możliwość wykorzystania różnych smaków w postaci czekoladowego, waniliowego, miętowego, kwaśnego jabłka i wiśniowego. Koszt drukarki 3D wynosi ok. 5000 $. ChefJet Pro ma większy obszar zadruku, na poziomie 25,5 x 35,5 x 20 cm i ma możliwość druku 3D z kilku różnych kolorów. Dodatkowo zarówno smaki jak i kolory mogą być mieszane. Urządzenie jest dwukrotnie droższe, jego cena ma wynieść ok. 10000 $.

Dodatkowo 3D Systems kontynuując swoją politykę opierania swoich urządzeń o dedykowane oprogramowanie, wyposażyło drukarki 3D w cyfrową książkę kucharską („The Digital Cookbook„) gdzie użytkownicy nie posiadający wiedzy z zakresu projektowania obiektowego CAD znajdą szereg gotowych kształtów do wydrukowania oraz prostej modyfikacji i personalizacji. Urządzenia są kierowane do cukierników, restauratorów czy wąsko wyspecjalizowanych firm cateringowych. ChefJety mają pojawić się w sprzedaży w połowie 2014 roku.

Zatem to o czym mówiło się już od dłuższego czasu stało się faktem – na rynku już wkrótce zagoszczą pierwsze, komercyjne drukarki 3D do produkowania żywności. Pisząc „pierwsze” mam oczywiście na myśli fakt, iż za ich produkcją stoi firma z prawdziwego zdarzenia w postaci 3D Systems, a nie kilkuosobowy start-up jak w przypadku opisywanej niedawno drukareczki do produkcji czekoladek w postaci ChocaByte, który ma w planach produkcję 500 szt. urządzeń na cały świat… I jak się można by spodziewać, premiery ChefJetów są oczywiście preludium do dalszych działań firmy w tym segmencie. W miniony czwartek (16.01) 3D Systems ogłosiło bowiem, iż rozpoczyna oficjalną współpracę z Hershey – największym producentem czekolady na świecie, jak również lidera na rynku słodyczy i gum do żucia.

Firmy będą współpracować w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń – Hershey podzieli się swoimi sekretami z zakresu produkcji i przetwórstwa czekolady i wszystkich pozostałych słodkości podczas gdy 3D Systems wymyśli jak z tego wszystkiego coś wydrukować? Możemy się zatem spodziewać, że gdy za kilka miesięcy ChefJety trafią w końcu do sprzedaży pojawią się już kolejne wersje tych urządzeń, tym razem wyposażone w możliwość tworzenia czekoladek. Co będzie następne…? Chyba już tylko gotowe ciasta 🙂

Źródło: www.3dsystems.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Jak na razie to tylko taka ciekawostka – bo ja nie wyobrażam sobie, by cukiernie zaczęły masowo drukować pojedyncze ciastka czy cukierki przez kilka godzin jedno 😉 Na jakieś wielkie uroczystości, bankiety, wesela tak ale nic poza tym – a i nawet w takim przypadku nie wiadomo czy to będzie opłacalne przedsięwzięcie – bo koszty bardzo wysokie więc nie wiadomo czy znajdą się klienci a także cukiernie które będą chcialy zainwestować w takie drukarki.

Comments are closed.

You may also like