Adidas wkracza w świat druku 3D z projektem drukowanego obuwia – Futurecraft

0

W zeszłym tygodniu firma Adidas zaprezentowała jak jej zdaniem wyglądać będzie przyszłość obuwia sportowego. Futurecraft 3D – wydrukowana podeszwa buta, może być spersonalizowana i dostosowana do wybranej stopy. W ślad za Adidasem wydaje się także zmierzać Nike.

Druk 3D u Adidasa to jeden z elementów projektu „Futurecraft”, który reklamowany jest jako działanie oparte na współpracy i podejściu open source.

Eric Liedtke, członek zarządu Adidas AG, przedstawia projekt Futurecraft 3D jako „prototyp i deklarację na przyszłość. Drukowana podeszwa umożliwia nam zrobienie świetnych butów sportowych i dodatkowo umożliwia wykorzystanie zebranych danych żeby stworzyć buty skrojone na miarę konkretnego sportowca.

402507

Dane o biegaczach mają być zbierane w sklepie. Procedura ma sprowadzać się do skanowania stóp oraz niedługiej przebieżki na mechanicznej bieżni stojącej w lokalu, która zbierze informacje o tym jak klient stawia stopy i w jakich miejscach znajdują się największe punkty nacisku. Krótko później do jego rąk trafią świeżo wydrukowane buty do biegania, dokładnie dopasowane konturami i punktami nacisku jego do stóp.

Futurecraft 3D to efekt współpracy Adidasa z Materialise, które przygotowało wydruki podeszwy. Według zapowiedzi przedstawicieli Adidasa, jest to pierwsze z wielu innowacyjnych przedsięwzięć, które będą przedstawiane w ciągu najbliższych miesięcy.

Wydaje się, że wkrótce do Adidasa dołączą kolejni wielcy gracze branży obuwniczej. Najdalej w swoich deklaracjach zaszedł dyrektor generalny firmy Nike, Eric Sprunk, który na początku października podczas spotkania zorganizowanego przez GeekWire stwierdził, że przyszłość procesu produkcyjnego jego firmy będzie oparta na indywidualizacji produktów i samych procesów produkcyjnych.

Eric Sprunk - GeekWire Summit 2015

Sprunk pozwolił sobie wręcz na stwierdzenie, że w przyszłości sprzedaż butów ograniczać się może tylko do sprzedaży plików, które potem posłużą do wyprodukowania towaru w lokalnej wytwórni lub nawet we własnym domu. „Buty były produkowane w ten sam sposób przez całe dekady i teraz chcemy zburzyć ten paradygmat. Technologia i proces digitalizacji produkcji wszystko zmienia.” – stwierdził przedstawiciel Nike.

Dotychczas ciężko było wyobrazić sobie wydrukowane buty, które byłyby przyjemne nie tylko do oglądania ale, co ważniejsze, w noszeniu. Obserwując zainteresowanie wielkich korporacji specjalizujących się w butach, które przede wszystkim mają być wygodne, można dojść do wniosku, że być może zmiany są już tuż za rogiem.

Źródło: AdidasGeekWire
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Bartosz Kuczyński

Tłumacz, wykładowca i wydawca gier dydaktycznych w firmie Luderis. Zwęszył potencjał drukarek 3D w 2012 roku i od tego czasu wytrwale kibicuje tej technologii.