Bartek Barłowski projektuje uchwyt do kamery Kodak SP 360 4K dla drona

4

Bartek Barłowski – współzałożyciel RapCrafta i Omni3D oraz jeden z prekursorów ruchu RepRap w Polsce, postanowił podzielić się z nami swoim najnowszym projektem – uchwytem do kamery Kodak SP 360 4K. Stworzył go przy użyciu darmowego oprogramowania Autodesk 123D, a następnie wydrukował na Ultimakerze 2. Do czego można wykorzystać ten gadżet?

Bartek przyznaje, że jest fanem praktycznych rozwiązań z wykorzystaniem druku 3D, który pozwala na obniżenie kosztów produkcji. Firma Kodak tworząc mocowania do kamer, zapomniała o zaprojektowaniu otworu przez który można podłączyć zasilanie do kamery. Użytkownicy radzili sobie z tym fantem jak mogli. Często przewiercali mocowanie, by dostać się do portu HDMI i zasilania. Bez niego kamera działa raptem 50 minut, a po upływie tego czasu trzeba wymienić baterie.

Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia rozwiązania, które pozwoli obejść ten problem. Twórca zastosował w dronie Xiro XPLORER Drone, zestaw ten pasuje jednak do innych modeli. Zaprojektowanie przez niego mocowanie pozwala na bezpieczne umiejscowienie kamery oraz niweluje wibracje silnika, które psują jakość nagrań.

Projekt jest dostępny na platformie Shapeways w dwóch wersjach kolorystycznych w cenie 38 euro. Aby zestaw działał w pełni, Bartek sugeruje zakup gumek wspomagających amortyzację na Amazonie. Sposób montowania oraz efekty można obejrzeć na poniższym nagraniu autora.

DODAJ KOMENTARZ:

4 komentarze

 1. Avatar
  Radosław Hajkowicz on

  To chyba jakiś kawał? 38 euro? Taki uchwyt można zaprojektować przy minimum wysiłku w kilka minut, wydrukować w godzinę. Nic odkrywczego nie ma w tym projekcie, jest jednym z setek jakie są umieszczane za free na http://www.thingiverse.com Oczywiście jeśli to news pory ogórkowej to przymykam oko.

 2. Avatar

  Tak, jasne, „przy minimum wysiłku w kilka minut”. To ciekawe czemu sam tego nie zrobiłeś?

  Przez takie komentarze odechciewa się robić czegokolwiek. Wszystko co nie jest uprawą cebuli da się w tym kraju zrobić „przy minimum wysiłku w kilka minut”, zwłaszcza przez ludzi którzy samym produktem zainteresowani nie są ale ostro sobie plują w brodę że sami na to nie wpadli.

 3. Avatar
  Aleksander Seń on

  one propeller two propeller tree propeller forth propeller. zupełnie jak w ulicy sezamkowej. A za 38 E to jeśli sprzedadzą się 2 to chińczyki zrobią z carbonu za 15E i dorzucą śrubę do montażu kamery w zestawie. Kamera za 500E mocowana do wydrukowanego elementu, jak hardcore to hardcore