Druk 3D w branży motoryzacyjnej to temat rzeka. Różnorodność technologii przyrostowych i rosnąca ilość dostępnych materiałów eksploatacyjnych pozwala na pokonywanie kolejnych, wydawałoby się nieprzekraczalnych barier. Warto jednak zauważyć, że również te najprostsze i najbardziej dostępne technologie druku 3D mają swoje miejsce w branży automotive, ułatwiając pracę m. in. pracownikom produkcji.

Audi od lat wykorzystuje potencjał technologii przyrostowych, skupiając się szczególnie na technologii druku 3D z metalu – podjęte współprace z EOS czy SLM w celu optymalizacji produkcji świadczą o dużej świadomości i rozumieniu potrzeby wdrażania rozwiązań z zakresu Industry 4.0.. W fabryce Audi, zlokalizowanej w niemieckiej miejscowości Böllinger Höfe, otworzono osobny dział technologii przyrostowych.

W ramach nowo powstałego działu, wyposażonego w urządzenia firm Ultimaker i Makrebot, przygotowywane są m.in. prototypy,  niestandardowe narzędzia czy szablony, zwiększające efektywność pracowników. Obecnie wydruki, wykonywane w technologii FDM są wykorzystywane w charakterze niestandardowych szablonów i projektowanych na miejscu narzędzi, które stosowane są na linii montażowej Audi R8.

Jak mówi Helmut Stettner, kierownik jednej z fabryk Audi, tworzenie dedykowanego działu druku 3D to niezwykle opłacalna inwestycja w przyszłość. Zespół pracowników już niebawem będzie mógł korzystać z doświadczonego zespołu ekspertów i niestandardowych narzędzi pomocniczych.

Wstępne analizy pozwoliły ustalić, że możliwość druku przestrzennego niektórych elementów może mieć długofalowe skutki odnoszące się zarówno do zwiększania wydajności pracy, jak i oszczędności czasu oraz pieniędzy.

Tworzenie działów technologii przyrostowych w fabrykach Audi to kolejny krok koncernu Volkswagen w budowaniu czołowej pozycji na rynku automotive. Cyfryzacja fabryk ma znaczenie również zw kwestii zwiększania elastyczności i wydajności produkcji, a także umożliwia szybsze zmiany i korekty wyposażenia zgodnie z sugestiami pracowników.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like