Nowy, ultra wytrzymały filament od taulmana, o małej kurczliwości i wysokiej odporności na temperaturę

2

Zaledwie wczoraj opisywałem nowy filament oparty o grafen, który nie tylko przewodzi prąd lecz jest przede wszystkim super wytrzymałym i twardym materiałem, a tymczasem w dniu dzisiejszym taulman3D – amerykański producent specjalistycznych filamentów zaprezentował najtwardszy materiał w swojej ofercie – Alloy 910. Filament łączy w sobie wytrzymałość większą niż jakikolwiek inny kopoliestrem, elastyczność nylonu, znikomą kurczliwość, wysoką wytrzymałość na środki chemiczne oraz możliwość pracy w temperaturach do 95° C. Co najważniejsze, taulman zapewnia, iż sposób druku 3D z tego materiału jest zbliżony do ABS – z tym, że nie wymaga podgrzewanego stołu!

Wytrzymałość Alloy 910 wynosi aż 8,100 PSI (funt na cal kwadratowy), natomiast maksymalne wydłużenie jakie można uzyskać zanim materiał pęknie wynosi 31%. Taki efekt firmie udało się uzyskać bez dodawania do filamentu jakichkolwiek modyfikatorów w postaci np. włókien węglowych, czyniąc z Alloy 910 polimer w czystej postaci.

Filament ma być stosunkowo prosty w druku 3D. Ma być drukowany w temperaturze 245°C, na zimnym stole wyposażonym w BuildTak posmarowany klejem z PVA lub podgrzewanym stole ze szkła, w temperaturze 45°C, również pokrytym warstwą kleju. Nie wymaga żadnej specjalnej głowicy i powinien bez problemu drukować się na dowolnej średnicy. Ma znikomą kurczliwość, co w połączeniu z dużą wytrzymałością mechaniczną i temperaturową czyni go idealnym materiałem dla przemysłu. Występuje w dwóch średnicach – 1,75 mm i 2,85 mm.

Alloy 910 02

Jedna szpula filamentu o wadze 1 funta (ok. 0,45 kg) kosztuje 36 $, do czego należy doliczyć koszty wysyłki (11,30 $) oraz wszystkie dodatkowe opłaty celne i podatkowe. Alloy 910 występuje w kolorze bursztynowym i może być barwiony.

Alloy 910 01

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4]

DODAJ KOMENTARZ:

2 komentarze