Koniec roku niesie ze sobą czas podsumowań i zestawień. Zortrax, polski producent rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych, ma za sobą intensywny rok pełen nowości w ich ofercie produktowej, które zdążyły już zdobyć popularność zarówno na Polskim jak i zagranicznym rynku.

Wprowadzenie nowości produktowych to nie jedyne wydarzenia w spółce Zortrax warte uwagi. W minionym roku olsztyński producent zawarł szereg współprac z renomowanymi firmami i organizacjami z całego świata.

Zortrax Inkspire

Pierwsza drukarka 3D od Zortrax, działająca w technologii UV LCD była niemałym zaskoczeniem dla użytkowników produktów olsztyńskiego producenta. Urządzenie pozwala na wykonywanie precyzyjnych, stosunkowo niewielkich (obszar roboczy to 74 x 132 x 175 mm) wydruków 3D z żywic światłoutwardzalnych, przez co może znaleźć zastosowanie w branży przemysłowej (inżynierskiej), dentystycznej czy jubilerskiej.

ZOBACZ: Zortrax Inkspire – unboxing i pierwsze uruchomienie

Zortrax Apoller

Druga tegoroczna premiera od Zortrax to Apoller – wygładzarka do wydruków pracująca w oparciu o metodę Smart Vapor Smoothing. Urządzenie, jak przyznają producenci, to krok milowy w dziedzinie post-processingu wydruków 3D wykonywanych w technologii FDM. Maszyna skutecznie usuwa widoczne warstwy na wydrukach, wykorzystując opary acetonu lub butanonu (MEK) – wszystko odbywa się bez utraty dokładności i wymiarów wydruku przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zortrax Apoller pozwala na uzyskanie modeli o wyglądzie elementów formowanych wtryskowo z błyszczącym lub matowym wykończeniem, w zależności od użytego filamentu.

M200 Plus oraz M300 Plus

Zortrax w tym roku odświeżył również dwie najbardziej popularne pozycje w swojej ofercie – M200 oraz M300. Producenci dostosowali urządzenia do panujących obecnie standardów. Seria drukarek 3D „z plusem” została wyposażona w nowy system chłodzenia, Wi-Fi oraz łącze Ethernet umożliwiające tworzenie farm drukarek 3D i współpracę z innymi urządzeniami. Przeprojektowano również ekstruder, który w połączeniu z nowym systemem chłodzenia gwarantuje najwyższą jakość modeli i umożliwia drukowanie nawet przy użyciu bardziej wymagających włókien, w tym Z-FLEX i Z-NYLON.

Zortrax HEPA Cover

Zaprezentowany również w tym roku  filtr HEPA Cover, który neutralizuje zapach powstający przy produkcji wydruków oraz filtruje 99 proc. oparów powstających podczas procesu drukowania. Zortrax HEPA Cover ma dwie wersje, jedna z nich jest kompatybilna z M200 oraz M200 Plus, druga z serią produktów M300.

Nowe filamenty i żywice

Równocześnie Zortrax poszerza gamę materiałów eksploatacyjnych, pozwalając użytkownikom swoich produktów na uzyskiwanie najwyższej jakości wydruków 3D. Do oferty wprowadzono filamenty – Z-PHA, Z-NYLON, Z-FLEX, Z-SUPPORT Premium, a także nowe żywice – Resin PRO, Resin FLEXIBLE, Resin DENTAL MODEL i Resin BASIC.

Rozwój firmy Zortrax

W minionym roku firma rozpoczęła współpracę z francuskim gigantem motoryzacyjnym, Faurecią – dostarczając do niej swoje drukarki 3D, aby umożliwić prototypowanie części samochodowych.

ZOBACZ: Faurecia wybiera drukarki 3D Zortrax

Zortrax rozwija także współpracę z Athletics 3D, francuskim studiem projektowym tworzącym sprzęt sportowy ze spersonalizowanymi elementami drukowanymi w technologii 3D. Właściciel 3D Athletics i projektant sprzętu do strzelania sportowego, Clément Jacquelin, współpracuje z firmą Zortrax przy tworzeniu prototypów i części dopasowanych do indywidualnych potrzeb zawodników.

ZOBACZ: CASE STUDY – Jak drukarki 3D Zortrax pomogły w optymalizacji sprzętu dla mistrzyń olimpijskich?

Wsparcie dla medycyny

Drukarki Zortrax są też wykorzystywane również w polskich szpitalach. Lekarze oddziału chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, pracują na pełnowymiarowych modelach czaszek pacjentów drukowanych w technologii 3D na drukarkach Zortrax M200 z filamentem Z-ABS.

ZOBACZ: Druk 3D w polskim szpitalu. Olsztyńscy chirurdzy udowadniają, że to ma sens

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like