Choć druk 3D z metalu w technologii DMLS („Direct Metal Laser Sintering„) jest znany od blisko 20 lat, do tej pory za jego pomocą tworzono obiekty wykonane wyłącznie z tradycyjnych metali, z pominięciem metali szlachetnych. Wydruki ze złota, srebra czy platyny są wykonywane w trochę oszukany sposób – za pomocą drukarek 3D drukuje się formy z wosku, które następnie zalewa się gipsem tworząc formy odlewnicze. Do form wlewany jest roztopiony metal, a po jego zastygnięciu formy są rozbijane. Niestety wykonany w ten sposób „wydruk 3D” wymaga jeszcze dalszej obróbki (szczegółowo ten proces opisywałem w lipcowym artykule o druku 3D ze srebra). Tymczasem nareszcie może ulec to zmianie! Niemiecki EOS – twórca technologii DMLS, wspólnie z firmą jubilerską Cooksongold opracował pierwszą maszynę drukującą z metali szlachetnych – Precious M080.

Drukarka 3D jest wyposażona w 100-wattowy laser zapewniający wyjątkową jakość i stabilność wiązki. Druk 3D odbywa się na relatywnie małym obszarze, ale drugiej strony gwarantuje to optymalne warunki do tworzenia kolejnych warstw drukowanego modelu, wysoką rozdzielczość i dokładność w odtwarzania szczegółów. Obszar roboczy zawiera się w średnicy 8 cm i 9,5 cm wysokości, z tym że zawiera się w tym również platforma robocza. W urządzeniu zastosowano prosty system wymieniania kartridżów ze sproszkowanym metalem, który oprócz ułatwienia w pracy, zapobiega stratom materiału. Odpowiednio przygotowany materiał do druku 3D, za który odpowiedzialny jest Cooksongold jest przystosowany do pracy z Precious M080 i pozwala użytkownikom na pracę, praktycznie zaraz po instalacji maszyny. Na chwilę obecną możliwy jest tylko druk 3D ze złota, ale Cooksongold pracuje nad kolejnymi metalami, które będzie można wykorzystać w przyszłości.

Praca z maszyną drukującą w technologii DMLS nie należy do łatwych. Drukarki 3D tego typu muszą znajdować się w specjalnych, dedykowanych pomieszczeniach, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę (wyciągi, kompresory, klimatyzatory), a do ich obsługi muszą być oddelegowani przeszkoleni pracownicy. Drukarki 3D drukujące z metalu nie są pod żadnym pozorem urządzeniami biurowymi – to maszyny przemysłowe wymagające odpowiedniego środowiska pracy.

W przypadku Precious M080 za szkolenie klientów odpowiada Cooksongold. Potencjalni klienci mogą zapoznać się z wymaganiami dot. instalacji i obsługi maszyn w siedzibie firmy w Birmingham, w Wielkiej Brytanii, gdzie mogą również przejść szkolenie z zakresu jej używania. Niezależnie od tego, wraz z zakupem i instalacją maszyny w siedzibie klienta, również tam przeprowadzane są stosowne szkolenia.

Maszyna EOS otwiera zupełnie nowy rozdział w zakresie druku 3D z metali. Po raz pierwszy stworzono urządzenie, które pozwoli na tworzenie prawdziwych wydruków ze złota (a w przyszłości być może z pozostałych metali szlachetnych), bez używania tradycyjnych metod odlewniczych.

Źródło: www.printing3dtoday.com
Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Jeśli to http://www.printing3dtoday.com/sites/default/files/news/necklacecooksongold.jpg jest stan po wydrukowaniu to… jestem pod wrażeniem. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji jaka jest grubość jednej warstwy druku.

  2. Z tym nowym rozdziałem dotyczącym produkcji detali z metali szlachetnych to tak nie koniecznie. Aplikacje dotyczące wykonywania modeli z np. złota z powodzeniem od jakieś czasu realizuje np. SLM 50 Realizer – maszyna dosyć popularna w branży jubilerskiej na zachodzie i wschodzie Europy ( Rosja ) jak i również od jakiegoś czasu w Polsce. Jedno co można powiedzieć EOS wyraźnie wypełnia luki z przemyśle w jakich do tej pory funkcjonowały inne urządzenia.

Comments are closed.

You may also like