Niemiecka firma Solukon Maschinenbau GmbH zamierza zaprezentować podczas nadchodzących targów formnext system do automatycznego usuwania proszku z wydruków wykonanych metodą druku 3D z metalu. Opracowana stacja do post-processingu automatyzuje proces usuwania niespieczonego materiału poprzez systematyczne rotowanie i kontrolowane wibracje, uwalniając niewykorzystany proszek w złożonych częściach wydruku.

Jak opisuje swoje rozwiązanie współzałożyciel Solukon – Andreas Hartmann, „w ciągu ostatnich kilku lat systemy do druku 3D z metalu bardzo mocno się rozwinęły, ale urządzenia peryferyjne wciąż pozostają na tym samym poziomie. Badania prowadzone wśród użytkowników przemysłowych drukarek 3D do metalu wskazują, że ponad 70% kosztów produkcji części jest związanych z procesami przed- i poprodukcyjnymi. Misją Solukon jest zautomatyzowanie i uproszczenie post-processingu, a tym samym zwiększenie możliwości tej technologii„.

Systemy Solukon są dostępne w dwóch rozmiarach – duży system do „odproszkowywania” detali, SFM-AT800 jest przeznaczony do obróbki części o maksymalnych wymiarach 500 x 500 x 500 mm i ważących do 300 kg. Równocześnie producent zapewnia, że w przyszłym roku maszyna będzie w stanie obsługiwać jeszcze większe detale, o maksymalnych wymiarach na poziomie 800 x 400 x 500 mm. Mniejszy system – SFM-AT300, przeznaczony jest dla części o wymiarach do 300 x 300 x 350 mm i wadze do 60 kg.

Obydwa systemy są certyfikowane przez firmę ATEX i dostarczane w standardowej wersji do usuwania niebezpiecznych pyłu metalowego przez ekstrakcję i gaz obojętny, co ułatwia bezpieczne przetwarzanie proszków o wysokiej wybuchowości jak tytan i aluminium. Proces oczyszczania detali polega na mocowaniu części wraz ze stołem, na którym zostały wydrukowane wewnątrz maszyny, na dedykowanym do tego stole. Stół obraca części wg określonej ścieżki, uwalniając niewykorzystany proszek nawet w złożonych geometriach lub kanałach wewnętrznych modelu. Równocześnie modele są poddawane wibracją o zmiennej częstotliwości.

Urządzenie obrotowe dla wielkoformatowego modelu SFM-AT800 działa w dwóch osiach, podczas gdy SFM-AT300 działa w jednej osi. Odzyskany proszek jest zbierany w celu dalszego przetworzenia lub ponownego wykorzystania w specjalnie zaprojektowanym pojemniku lub może zostać od razu przesypany do zewnętrznego urządzenia przesiewającego.

Solukon twierdzi, że dzięki jego systemom możliwe jest uzyskanie nawet 90% oszczędności czasu na usuwaniu proszku. Pierwszymi klientami firmy zostali już m.in. FKM Laser Sintering, Daimler i Audi. Systemy firmy będą prezentowane od 14 listopada na targach formnext we Frankfurcie nad Menem, w hali 3.0, na stoisku C78.

Źródło: www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like