Ostatnia edycja Dni Druku 3D była okazją kilku premier z branży technologii 3D – zwiedzający mogli po raz pierwszy zobaczyć m.in. nową drukarkę 3D polskiego producenta – UBOT P440. Czym nowe urządzenie wyróżnia się na tle dostępnych na rynku rozwiązań? Zastosowana w nim technologia FDM wsparta szeregiem nowych rozwiązań pozwala na osiągniecie wysokiej jakości druku przestrzennego z nawet najbardziej wymagających tworzyw termoplastycznych.

UBOT P440 jest pierwszym urządzeniem krakowskiego producenta urządzeń addytywnych z nowej linii Professional, wyróżniającej się świetną jakością wykonywanych detali. Producenci reklamują swoją najnowszą drukarkę 3D, jako urządzenie, które pozwala użytkownikom na kontakt z „profesjonalnym drukiem 3D na wyciągnięcie ręki„. Duży obszar roboczy o wymiarach 440 x 330 x 300 mm umożliwia wytwarzanie modeli wielkogabarytowych z szerokiej gamy materiałów (również wysokotemperaturowych)… A to dopiero początek zalet tego urządzenia.

Niezależny system obiegu powietrza do podgrzewania komory

W przypadku UBOT P440 zastosowano specjalny system grzania komory o mocy 1500 W, który generuje ciepło i rozprowadza je po całym obszarze komory roboczej. W przypadku innych urządzeń do podniesienia temperatury komory często wykorzystywana jest jedynie podwyższona temperatura stołu – rozwiązanie od UBOT3D różni się od standardowego systemu ogrzewania obszaru pracy.

Do równomiernego rozprowadzania podgrzanego powietrza został wykorzystany system wentylatorów – ruch powietrza został zaprojektowany w taki sposób aby nie dochodziło do niepożądanych nagłych zmian temperatur. Po poddaniu filtrowaniu przez czterostopniowy filtr komory (HEPA, węglowy, PP oraz zimnej katalizy) powietrze usuwane jest z komory również za pomocą wentylatora.

Mocowanie stołu

Wykorzystany w konstrukcji urządzenia stół składa się z trzech komponentów:

  • stołu bazowego – wykonanego ze stali o grubości 6 mm dla odpowiedniej sztywności,
  • stolika roboczego (grzanego) – wykonanego z aluminium, którego podstawową funkcją jest utrzymanie odpowiedniej stabilności temperaturowej na całej powierzchni obszaru roboczego, grzanie odbywa się za sprawa układu o mocy 800W,
  • stolika sprężystego, na którym drukowany jest detal – pokryty jest powłoką adhezyjną, co zapobiega odkształceniom w trakcie wydruku.

Dodatkowo, stolik jest mocowany magnetycznie co w połączeniu z elastycznością pozwala na łatwe usuwanie modeli po zakończonym procesie druku 3D poprzez delikatne odgięcie stolika – stół nie jest perforowany, co pozwala na drukowanie 3D modeli bez konieczności generowania raftu.

Maksymalna temperatura powierzchni roboczej to 150°C.

Proces poziomowania stołu jest oczywiście w pełni zautomatyzowany – twórcy zastosowali w swoim autorskim oprogramowaniu rozwiązanie, które tworzy cały obraz stolika, a następnie generuje jego obraz za pomocą metody elementów skończonych. Daje to pewność, że stół roboczy zostanie skalibrowany poprawnie, przekładając się na wysoką jakość uzyskiwanych detali.

Extruder UBOT Hercules & Hotend Hellfire

Zarówno extruder UBOT Hercules jak i Hotend Hellfire (oparty o dwie grzałki o dużej mocy) to całkowicie nowe rozwiązania. Ekstruder został zoptymalizowany pod kątem podawania materiału, zastosowanie podwójnego sprzężenia oraz zwiększonego momentu obrotowego pozwala na wytłaczanie materiału ze zdwojoną siłą (double-jugger) przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka przetarcia materiału i niepożądanych przerw w podawaniu filamentu.

Hotend Hellfire natomiast pozwala na wytwarzanie przyrostowe z materiałów wysokotemperaturowych – maksymalna temperatura do jakiej rozgrzewana jest dysza to 400°C. Średnice dyszy możliwe do wykorzystania od  0.1 mm – 0.2mm do 1.2mm.

Zdaniem twórców, rozwiązania spełniają swoje role na tyle dobrze, że w najbliższych planach mają w drożenie ich w kolejnych projektach.

Inteligentne zarządzanie pracą urządzenia

Twórcy urządzenia stawiają również na automatyzację w kwestii obsługi drukarki 3D – sterowanie jest możliwe z dowolnego miejsca, zarówno z poziomu komputera jak i telefonu. Co więcej, jednocześnie może być obsługiwana więcej niż jedna drukarka 3D – np. możliwość włączenia tego samego pliku na kilku maszynach na pomocą jednego kliknięcia.

Ciekawą informacją dla wszystkich entuzjastów druku przestrzennego jest fakt, że urządzenie zostało wyposażone w tzw. expert mode, pozwalając użytkownikowi na dodatkowe możliwości eksperymentowania z drukarką 3D.

Z poziomu panelu użytkownika jest jednocześnie możliwe zamawianie materiałów eksploatacyjnych. Drukarka 3D wyposażona jest w pamięć wewnętrzną – dzięki temu istnieje możliwość przesłania pliku z komputera, nawet jeśli pendrive nie znajduje się w złączu.

Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w kamerę (oraz właściwe oświetlenie komory roboczej), umożliwiające monitorowanie procesu druku 3D. Przystosowanie urządzenia do automatycznej aktualizacji pozwala na ciągłe bycie na bieżąco z najnowszymi udogodnieniami proponowanymi przez producenta.

Zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi

Urządzenie zostało wyposażone również w kontrolę podawania materiału – drukarka 3D jest w stanie wykryć nie tylko kończący się materiał, ale także problemy z podawaniem filamentu (np. zatkana dysza czy zaplątany materiał). UBOT P440 dodatkowo ma opcję informowania o takich stanach SMS’ami (jeśli posiada połączenie z siecią) – użytkownik może uzyskać powiadomienie np. o kończącym się materiale na szpuli.

Dodatkowo, na bieżąco monitorowana może być ilość pozostałego materiału – informacje dotyczące pomiaru ilości filamentu na szpuli mogą być wyświetlane na ekranie drukarki 3D lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Podtrzymanie prądowe

Drukarka 3D jest w stanie pracować przez średnio 30 minut (w zależności od stopnia jej obciążenia – przy druku z PLA może działać nawet ponad godzinę) po wyłączeniu prądu. W pewnym stopniu może rozwiązywać to znany problem związany z przerwanym procesem druku 3D.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie internetowej producenta. Cena urządzenia to 54 999 PLN netto.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like