UBOT P440 – zaglądamy do wnętrza najnowszej, polskiej, profesjonalnej drukarki 3D typu FDM

0

Ostatnia edycja Dni Druku 3D była okazją kilku premier z branży technologii 3D – zwiedzający mogli po raz pierwszy zobaczyć m.in. nową drukarkę 3D polskiego producenta – UBOT P440. Czym nowe urządzenie wyróżnia się na tle dostępnych na rynku rozwiązań? Zastosowana w nim technologia FDM wsparta szeregiem nowych rozwiązań pozwala na osiągniecie wysokiej jakości druku przestrzennego z nawet najbardziej wymagających tworzyw termoplastycznych.

UBOT P440 jest pierwszym urządzeniem krakowskiego producenta urządzeń addytywnych z nowej linii Professional, wyróżniającej się świetną jakością wykonywanych detali. Producenci reklamują swoją najnowszą drukarkę 3D, jako urządzenie, które pozwala użytkownikom na kontakt z „profesjonalnym drukiem 3D na wyciągnięcie ręki„. Duży obszar roboczy o wymiarach 440 x 330 x 300 mm umożliwia wytwarzanie modeli wielkogabarytowych z szerokiej gamy materiałów (również wysokotemperaturowych)… A to dopiero początek zalet tego urządzenia.

Niezależny system obiegu powietrza do podgrzewania komory

W przypadku UBOT P440 zastosowano specjalny system grzania komory o mocy 1500 W, który generuje ciepło i rozprowadza je po całym obszarze komory roboczej. W przypadku innych urządzeń do podniesienia temperatury komory często wykorzystywana jest jedynie podwyższona temperatura stołu – rozwiązanie od UBOT3D różni się od standardowego systemu ogrzewania obszaru pracy.

Do równomiernego rozprowadzania podgrzanego powietrza został wykorzystany system wentylatorów – ruch powietrza został zaprojektowany w taki sposób aby nie dochodziło do niepożądanych nagłych zmian temperatur. Po poddaniu filtrowaniu przez czterostopniowy filtr komory (HEPA, węglowy, PP oraz zimnej katalizy) powietrze usuwane jest z komory również za pomocą wentylatora.

Mocowanie stołu

Wykorzystany w konstrukcji urządzenia stół składa się z trzech komponentów:

  • stołu bazowego – wykonanego ze stali o grubości 6 mm dla odpowiedniej sztywności,
  • stolika roboczego (grzanego) – wykonanego z aluminium, którego podstawową funkcją jest utrzymanie odpowiedniej stabilności temperaturowej na całej powierzchni obszaru roboczego, grzanie odbywa się za sprawa układu o mocy 800W,
  • stolika sprężystego, na którym drukowany jest detal – pokryty jest powłoką adhezyjną, co zapobiega odkształceniom w trakcie wydruku.

Dodatkowo, stolik jest mocowany magnetycznie co w połączeniu z elastycznością pozwala na łatwe usuwanie modeli po zakończonym procesie druku 3D poprzez delikatne odgięcie stolika – stół nie jest perforowany, co pozwala na drukowanie 3D modeli bez konieczności generowania raftu.

Maksymalna temperatura powierzchni roboczej to 150°C.

Proces poziomowania stołu jest oczywiście w pełni zautomatyzowany – twórcy zastosowali w swoim autorskim oprogramowaniu rozwiązanie, które tworzy cały obraz stolika, a następnie generuje jego obraz za pomocą metody elementów skończonych. Daje to pewność, że stół roboczy zostanie skalibrowany poprawnie, przekładając się na wysoką jakość uzyskiwanych detali.

Extruder UBOT Hercules & Hotend Hellfire

Zarówno extruder UBOT Hercules jak i Hotend Hellfire (oparty o dwie grzałki o dużej mocy) to całkowicie nowe rozwiązania. Ekstruder został zoptymalizowany pod kątem podawania materiału, zastosowanie podwójnego sprzężenia oraz zwiększonego momentu obrotowego pozwala na wytłaczanie materiału ze zdwojoną siłą (double-jugger) przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka przetarcia materiału i niepożądanych przerw w podawaniu filamentu.

Hotend Hellfire natomiast pozwala na wytwarzanie przyrostowe z materiałów wysokotemperaturowych – maksymalna temperatura do jakiej rozgrzewana jest dysza to 400°C. Średnice dyszy możliwe do wykorzystania od  0.1 mm – 0.2mm do 1.2mm.

Zdaniem twórców, rozwiązania spełniają swoje role na tyle dobrze, że w najbliższych planach mają w drożenie ich w kolejnych projektach.

Inteligentne zarządzanie pracą urządzenia

Twórcy urządzenia stawiają również na automatyzację w kwestii obsługi drukarki 3D – sterowanie jest możliwe z dowolnego miejsca, zarówno z poziomu komputera jak i telefonu. Co więcej, jednocześnie może być obsługiwana więcej niż jedna drukarka 3D – np. możliwość włączenia tego samego pliku na kilku maszynach na pomocą jednego kliknięcia.

Ciekawą informacją dla wszystkich entuzjastów druku przestrzennego jest fakt, że urządzenie zostało wyposażone w tzw. expert mode, pozwalając użytkownikowi na dodatkowe możliwości eksperymentowania z drukarką 3D.

Z poziomu panelu użytkownika jest jednocześnie możliwe zamawianie materiałów eksploatacyjnych. Drukarka 3D wyposażona jest w pamięć wewnętrzną – dzięki temu istnieje możliwość przesłania pliku z komputera, nawet jeśli pendrive nie znajduje się w złączu.

Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w kamerę (oraz właściwe oświetlenie komory roboczej), umożliwiające monitorowanie procesu druku 3D. Przystosowanie urządzenia do automatycznej aktualizacji pozwala na ciągłe bycie na bieżąco z najnowszymi udogodnieniami proponowanymi przez producenta.

Zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi

Urządzenie zostało wyposażone również w kontrolę podawania materiału – drukarka 3D jest w stanie wykryć nie tylko kończący się materiał, ale także problemy z podawaniem filamentu (np. zatkana dysza czy zaplątany materiał). UBOT P440 dodatkowo ma opcję informowania o takich stanach SMS’ami (jeśli posiada połączenie z siecią) – użytkownik może uzyskać powiadomienie np. o kończącym się materiale na szpuli.

Dodatkowo, na bieżąco monitorowana może być ilość pozostałego materiału – informacje dotyczące pomiaru ilości filamentu na szpuli mogą być wyświetlane na ekranie drukarki 3D lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Podtrzymanie prądowe

Drukarka 3D jest w stanie pracować przez średnio 30 minut (w zależności od stopnia jej obciążenia – przy druku z PLA może działać nawet ponad godzinę) po wyłączeniu prądu. W pewnym stopniu może rozwiązywać to znany problem związany z przerwanym procesem druku 3D.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie internetowej producenta. Cena urządzenia to 54 999 PLN netto.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.