Ostatnimi czasy sporo miejsca poświęciliśmy extruderom do drukarek 3D. Na ich temat wypowiadali się na naszych łamach i Krzysztof Dymianiuk z Unique Design i Michał Liberda, czyli yru. Dziś poruszę ten temat po raz kolejny, tym razem w kontekście czegoś naprawdę wyjątkowego: wrocławski ZMorph wprowadził w tym tygodniu do sprzedaży extrudery do druku 3D… z ceramiki i ciasta! Mają one póki co charakter eksperymentalny, ponieważ w dalszym ciągu są rozwijane i ulepszane, jednakże zainteresowanie jakim się cieszą sprawiły, że firma postanowiła je udostępnić już teraz.

Źródło: www.zmorph.pl

Źródło: www.zmorph.pl

Technologia druku 3D żywności jest jednym z najbardziej ekscytujących tematów w kontekście tej technologii. Przemek Jaworski, prekursor RepRap w Polsce i twórca ZMorpha, po raz kolejny postanowił wyprzedzić całą branżę i podnieść wszystkim poprzeczkę: jego drukarka 3D jako pierwsza w kraju może drukować obiekty spożywcze. Na razie testy prowadzone są przy użyciu ciasta i czekolady. Dodatkowo zgłębiając tą nowatorską technologię, Przemek rozpoczął eksperymenty z drukiem 3D ceramiki.

Druk 3D z ciasta - pierwsze próby podczas MakeCamp w Łodzi

Druk 3D z ciasta – pierwsze próby podczas MakeCamp w Łodzi

Efekty swoich prac prezentował ostatnio w Łodzi, podczas MakeCampu. Sam osobiście byłem świadkiem wydruków z ciasta i ceramiki, i mimo, że efekty nie są jeszcze powalające, to wygląda to naprawdę niesamowicie!

Napełnianie extrudera ciastem

Napełnianie extrudera ciastem

Pytany o status prac nad rozwojem tej technologii druku 3D, Przemek opowiadał o problemach z materiałem, który musi być odpowiednio przygotowany i który sam w sobie jest największym wyzwaniem w całym procesie. Szczególnie problematyczna jest tutaj czekolada, która w zależności od temperatury zyskuje zupełnie inne – czasem nieodwracalne właściwości. Jeśli chodzi o kwestie mechaniczne, to Przemek zaprojektował dwa extrudery, dedykowane do druku z ceramiki i do ciasta. Informacja na ten temat szybko poszła w świat i ZMorph otrzymał całą masę zapytań o możliwość wykorzystania tej technologii w pracy.

Extruder do ciasta Źródło: www.zmorph.pl

Extruder do ciasta
Źródło: www.zmorph.pl

Z uwagi na ten zaskakująco pozytywny feedback, Przemek postanowił uruchomić sprzedaż extruderów komunikując wyraźnie, iż jest to technologia eksperymentalna, w związku z czym nie może brać pełnej odpowiedzialności za końcowy efekt. Mimo to zainteresowanie tematem jest tak duże, że z pewnością nie zabraknie na to zamówień.

Extruder do ceramiki Źródło: www.zmorph.pl

Extruder do ceramiki
Źródło: www.zmorph.pl

Extrudery można zakupić przez oficjalny sklep internetowy ZMorph, gdzie występują one w cenie: 220 PLN netto za extruder do ciasta i 340 PLN netto za extruder do ceramiki. Extrudery mają pojemność ok. 150 ml i działają tylko w połączeniu z drukarką 3D ZMorph.

EDIT: tym wpisem po raz pierwszy w historii wyprzedziliśmy 3ders.org 🙂

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

7 Comments

  1. Od samego początku trzymamy kciuki za Przemka i nie możemy doczekać się testowania Jego ekstruderów! Brawo Przemek!

  2. Pomysł fajny, ale ekstruder wygląda jakby był wydrukowany – jeśli tak faktycznie jest to pytanie z czego i czy jest to na pewno bezpieczne (ABS?)

    1. @viresx:disqus – nie chciałbym występować jako adwokat ZMorpha, ale wynika to chyba z tego że temat jest bardzo świeży – nie wiem czy te extrudery mają miesiąc? 1 września Przemek Jaworski prezentował je na MakeCampie, 6 września mówił mi, że ledwo co trafiły do sprzedaży. A trafiły do niej w sumie tylko dlatego, że ludzie zewsząd zaczęli się o nie dopytywać. Stad też informacja na stronie ZMorpha, że są w wersji eksperymentalnej.

    2. Zakupiliśmy drukarkę 3D od wrocławskiej Firmy Zmorph. Jakość wykonania ekstrudera pozostawia wiele do życzenia nie wspominając już o samym podejściu do Klienta. Faktycznie wszystkie elementy tworzywowe w tej drukarce są wydrukowane (również w produkcie finalnym do klienta). W niczym to nie przeszkadza gdyby nie fakt braku pasowości współpracujących ze sobą elementów. Nie wspomnę już o szlifowanych obudowach silników – nie mieściły się z pozostałymi elementami.

      1. W załączeniu przykład „profesjonalnego” wykonania.

        1. To normalne, kiedyś przymierzałem się do zakupu, ale na szczęście zobaczyłem drukarkę na żywo i rozwiało to wszystkie moje chęci co do zakupu drukarki. Osoba która posiada tą drukarkę ciągle narzeka na różnego rodzaju problemy i awarie…

  3. Jestem niestety posiadaczem drukarki Zmorph i przyznam że jej zakup był gigantycznym błędem z mojej strony. Jakość drukarki pozostawia wiele do życzenia, jakość wydruków jest na bardzo słabym poziomie.
    Na targach w Kielcach widziałem w akcji ekstruder do czekolady oraz ceramiki i przyznam że jest to absolutna porażka.
    Jakość obsługi pod względem chandlowym oraz pomocy klienta jest niestety na takim samym poziomie jak sam wyrób.

Comments are closed.

You may also like