Dwa lata temu, podczas odbywających się w Chicago w USA targów stomatologicznych LMT Lab Day, 3D Systems zaprezentowało po raz pierwszy swój super szybki i wydajny system do druku 3D z żywic światłoutwardzalnych – NextDent 5100. Maszyna będąca zmodyfikowaną wersją drukarki 3D Figure 4, była skierowana do laboratoriów i klinik stomatologicznych, które za jej pomocą mogą drukować modele protetyczne ponad cztery razy szybciej niż w przypadku innych, podobnych rozwiązań. Teraz producent powraca na LMT Lab Day prezentując nie tylko najnowszą wersję urządzenia, lecz przede wszystkim nowatorskie środowisko pracy dla tworzenia modeli ortodontycznych, pozwalające jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć pracę techników protetycznych.

Ekosystem składający się z drukarki 3D NextDent 5100, nowego materiału NextDent Model 2.0 oraz oprogramowania 3D Sprint, pozwoli pracowniom protetycznym wyprodukować 30 modeli ortodontycznych w jednym procesie druku 3D lub ok. 120 modeli w ciągu ośmiu godzin pracy (w zależności od wielkości i geometrii poszczególnych detali). Kluczową funkcjonalnością jest opcja automatycznego piętrowania detali jeden na drugim, w tym inteligentnego ich zagnieżdżania i generowania struktur podporowych. Pre-processing przygotowuje się w 3D Sprint i odbywa się on za pomocą jednego kliknięcia.

Funkcjonalność zostanie wdrożona na początku II kwartału br. Będzie dostępna zarówno dla nowych jak i dotychczasowych użytkowników drukarek 3D NextDent 5100 poprzez aktualizację oprogramowania 3D Sprint.

NextDent 5100 posiada obszar roboczy na poziomie 124,8 x 70,2 x 196 mm, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli i długość fali 405 nm. Drukarka 3D jest bardzo szybka – producent zapewnia, że wydrukowanie detali zapełniających całą powierzchnię roboczą stołu nie powinno zająć dłużej jak 40 minut. W pracy wykorzystuje ponad 30 dedykowanych materiałów NextDent, w tym biokompatybilnych, certyfikowanych przez FDA.

Źródło: www.3dsystems.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like