Brytyjski startup – Autentica CarParts, opracował platformę umożliwiającą producentom samochodów sprzedaż projektów części zamiennych, autoryzowanym dealerom, dystrybutorom i centrom naprawczym. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które umożliwia lokalne drukowanie 3D na żądanie części, które są chronione i certyfikowane tokenami NFT, wspieranymi przez technologię blockchain.

Platforma pomoże właścicielom projektów i producentom oryginalnego sprzętu (OEM) sprzedawać części zamienne chronione NFT, aby poświadczyć, że kupujący kupuje oryginalną część, wyprodukowaną lokalnie przy użyciu usługi druku 3D na żądanie. NFT dodatkowo pomaga zapobiegać naruszeniom własności intelektualnej i rozwiązywać problemy z odpowiedzialnością, umożliwiając producentom OEM kontrolę nad dostawcami usług druku 3D poprzez przesyłanie strumieniowe tokenów G-CODE zamiast samych modeli 3D.

Korzystając z finansowania zapewnionego przez Innovate UK – brytyjską agencję innowacji, Autentica CarParts została pomyślnie przetestowana z udziałem 500 klientów, w tym producentów OEM i dealerów samochodowych, a także międzynarodowej sieci 600 dostawców usług druku 3D. Platforma, która została opracowana we współpracy z Centrum Badań nad Zaawansowaną Produkcją Uniwersytetu w Sheffield (AMRC) i firmą Oracle zajmującą się technologią chmurową, umożliwia natychmiastowy dostęp do części zamiennych w porównaniu ze standardem branżowym wynoszącym 28 dni. Dodatkowo zmniejsza koszty pozaprodukcyjne, takie jak magazynowanie oraz zmniejsza ślad węglowy transportu części o ok. 40%.

Części samochodowe dostępne na platformie Autentica CarParts zostaną zaprezentowane podczas specjalnego całodniowego wydarzenia w Sci-Tech Daresbury w dniu 1 listopada 2023 r., podczas którego odbędą się prelekcje, prezentacje, dyskusje przy okrągłym stole i demonstracje platformy na żywo.

Docelowo model biznesowy Autentica rozciąga się na przemysł lotniczy, obronny i farmaceutyczny, zapewniając dostęp do praw do danych cyfrowych i licencjonując je. Takie podejście umożliwia przedsiębiorstwom zwiększenie efektywności kosztowej i usprawnienie konserwacji poprzez produkcję przyrostową.

Źródło: www.autentica-carparts.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like