W artykułach poświęconych wielkoformatowej drukarce 3D BCN3D Epsilon, wielokrotnie wspominałem o możliwości zdalnej komunikacji z urządzeniem. Chociaż w dzisiejszych czasach nie jest to już aż taka nowinka techniczna jak jeszcze 2-3 lata temu, system opracowany przez hiszpańskiego producenta wyróżnia się na tle innych, podobnych rozwiązań. Oto na czym polega i jak działa…

Komunikacja bezprzewodowa została zaprezentowana po raz pierwszy w zeszłym roku wraz z premierą drukarki 3D Epsilon. Usługa o nazwie BCN3D Cloud pozwala nam nie tylko na zdalne zarządzanie pracą urządzenia, lecz udostępnianie jej innym osobom należącym do większej grupy użytkowników w strukturach danej organizacji oraz komunikować się z nią z teoretycznie dowolna miejsca (tzn. takiego gdzie mamy możliwość połączenia się przez internet).

W przeciwieństwie do mniejszych modeli produkcji BCN3D Technologies – Sigma R19 i Sigmax R19, Epsilon został wyposażony w moduł Wi-Fi. Jest on dostarczony w postaci małego USB, które wkładamy do gniazda znajdującego się z tyłu drukarki 3D. Podczas pierwszego uruchomienia urządzenia, system operacyjny pyta nas czy chcemy uruchomić usługę zdalnej komunikacji i jeśli wyrazimy na to zgodę, przeprowadza przez proces zakładania konta w usłudze BCN3D Cloud oraz spięcia z nią naszego urządzenia.

Podczas procesu spinania drukarki 3D z chmurą, urządzenie generuje unikalny link, który wpisujemy w przeglądarce komputera, z którego korzystamy. Jeżeli nie posiadamy konta w usłudze – zakładamy je, jeśli posiadamy – podpinamy pod nie drukarkę 3D po jej numerze seryjnym.

W panelu zarządzania mamy do dyspozycji dwie funkcje: zarządzanie spiętymi urządzeniami oraz zarządzanie użytkownikami, którzy mają je udostępnione.

Udostępnianie jest dość proste – wpisujemy adres e-mail osoby, która ma mieć dostęp do urządzenia i o ile posiada ona konto w usłudze Cloud, może zacząć korzystać z drukarki 3D. W panelu widzimy też listę urządzeń, które nam zostały udostępnione (jeżeli ktoś był dla nas tak miły…).

Z chmurą i spiętą w ten sposób drukarką 3D możemy połączyć się również z poziomu smartfona. Wystarczy wejść na cloud.bcn3d.com z przeglądarki w telefonie i zalogować się do systemu…

W sekcji zarządzania drukarką 3D zawarte są informacje czy drukarka 3D jest w tej chwili aktywna, czy nie – a jeśli tak, to co drukuje i kiedy skończy to robić? Jeżeli może jej używać większa liczba użytkowników – praca którego z nich jest aktualnie realizowana? Możemy zobaczyć stan drukarki 3D – temperatury na poszczególnych głowicach, temperaturę stołu roboczego oraz komory roboczej.

Mamy również dostęp do archiwum zrealizowanych zadań wraz z czasem ich rzeczywistej produkcji. Jeżeli dana praca została przerwana po kilku minutach (z dowolnego powodu) informacja na ten temat pojawi się w chmurze.

BCN3D Cloud to bardzo ciekawe rozwiązanie dla organizacji, gdzie co najmniej kilku użytkowników będzie korzystać z tej samej drukarki 3D. Doskonale nadaje się również do zarządzania większą liczbą urządzeń.

Oficjalnym dystrybutorem marki BCN3D Technologies jest firma Global3D.
Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like