W artykułach poświęconych wielkoformatowej drukarce 3D BCN3D Epsilon, wielokrotnie wspominałem o możliwości zdalnej komunikacji z urządzeniem. Chociaż w dzisiejszych czasach nie jest to już aż taka nowinka techniczna jak jeszcze 2-3 lata temu, system opracowany przez hiszpańskiego producenta wyróżnia się na tle innych, podobnych rozwiązań. Oto na czym polega i jak działa…

Komunikacja bezprzewodowa została zaprezentowana po raz pierwszy w zeszłym roku wraz z premierą drukarki 3D Epsilon. Usługa o nazwie BCN3D Cloud pozwala nam nie tylko na zdalne zarządzanie pracą urządzenia, lecz udostępnianie jej innym osobom należącym do większej grupy użytkowników w strukturach danej organizacji oraz komunikować się z nią z teoretycznie dowolna miejsca (tzn. takiego gdzie mamy możliwość połączenia się przez internet).

W przeciwieństwie do mniejszych modeli produkcji BCN3D Technologies - Sigma R19 i Sigmax R19, Epsilon został wyposażony w moduł Wi-Fi. Jest on dostarczony w postaci małego USB, które wkładamy do gniazda znajdującego się z tyłu drukarki 3D. Podczas pierwszego uruchomienia urządzenia, system operacyjny pyta nas czy chcemy uruchomić usługę zdalnej komunikacji i jeśli wyrazimy na to zgodę, przeprowadza przez proces zakładania konta w usłudze BCN3D Cloud oraz spięcia z nią naszego urządzenia.

Podczas procesu spinania drukarki 3D z chmurą, urządzenie generuje unikalny link, który wpisujemy w przeglądarce komputera, z którego korzystamy. Jeżeli nie posiadamy konta w usłudze - zakładamy je, jeśli posiadamy - podpinamy pod nie drukarkę 3D po jej numerze seryjnym.

W panelu zarządzania mamy do dyspozycji dwie funkcje: zarządzanie spiętymi urządzeniami oraz zarządzanie użytkownikami, którzy mają je udostępnione.

Udostępnianie jest dość proste - wpisujemy adres e-mail osoby, która ma mieć dostęp do urządzenia i o ile posiada ona konto w usłudze Cloud, może zacząć korzystać z drukarki 3D. W panelu widzimy też listę urządzeń, które nam zostały udostępnione (jeżeli ktoś był dla nas tak miły...).

Z chmurą i spiętą w ten sposób drukarką 3D możemy połączyć się również z poziomu smartfona. Wystarczy wejść na cloud.bcn3d.com z przeglądarki w telefonie i zalogować się do systemu...

W sekcji zarządzania drukarką 3D zawarte są informacje czy drukarka 3D jest w tej chwili aktywna, czy nie - a jeśli tak, to co drukuje i kiedy skończy to robić? Jeżeli może jej używać większa liczba użytkowników - praca którego z nich jest aktualnie realizowana? Możemy zobaczyć stan drukarki 3D - temperatury na poszczególnych głowicach, temperaturę stołu roboczego oraz komory roboczej.

Mamy również dostęp do archiwum zrealizowanych zadań wraz z czasem ich rzeczywistej produkcji. Jeżeli dana praca została przerwana po kilku minutach (z dowolnego powodu) informacja na ten temat pojawi się w chmurze.

BCN3D Cloud to bardzo ciekawe rozwiązanie dla organizacji, gdzie co najmniej kilku użytkowników będzie korzystać z tej samej drukarki 3D. Doskonale nadaje się również do zarządzania większą liczbą urządzeń.

Oficjalnym dystrybutorem marki BCN3D Technologies jest firma Global3D.

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like