BCN3D – jeden z największych w Europie producentów drukarek 3D, dokonał swojej pierwszej w historii akwizycji. Wczoraj hiszpańska firma ogłosiła przejęcie AstroPrint – twórcę oprogramowania do druku 3D działającego w chmurze, które umożliwia użytkownikom efektywne zarządzanie wieloma drukarkami 3D. Firmy zawarły umowę przejęcia w kwietniu br. i zakończyły transakcję w lipcu. Dzięki przejęciu BCN3D nie tylko stał się właścicielem popularnej platformy dla druku 3D w chmurze, ale pozyskał także doświadczony zespół programistów, który będzie brał udział w rozwoju innych produktów firmy.

Założone w San Diego w Kalifornii w 2013 roku AstroPrint jest jedną z najbardziej znanych na rynku platform oprogramowania w chmurze. Posiada ponad 200 000 zarejestrowanych użytkowników pochodzących ze 130 różnych krajów i obsługuje do 2000 drukarek 3D w tym samym czasie. BCN3D zamierza utrzymywać AstroPrint jako niezależną platformę i nadal rozwijać nowe funkcjonalności dla swojej bazy użytkowników.

Pochodzący z Barcelony BCN3D to jeden z największych i najpopularniejszych producentów drukarek 3D w Europie. Historia firmy sięga 2012 roku, gdy powstała jako oddział CIM-UPC – Centrum Technologicznego Politechniki Uniwersytetu Katalońskiego (UPC). Początkowo firma zajmowała się produkcją i sprzedażą własnych wersji drukarek 3D wywodzących się w prostej linii z projektu RepRap. W maju 2015 roku BCN3D zaprezentował autorskie urządzenie o nazwie Sigma, wyposażone w autorski system dwóch niezależnych głowic drukujących o nazwie IDEX (Independent Dual Extrusion) oraz szereg innych, unikalnych jak na tamten czas funkcjonalności (m.in. dotykowy panel sterujący, zamknięty system zaciągania filamentu, czy stół roboczy wpisany w osiach XY w format arkusza A4).

W listopadzie 2019 r. BCN3D zaprezentował nową generację swoich urządzeń – Epsilon, która od tamtej pory stała się flagowym produktem firmy. W 2020 rozpoczął rozwijanie własnej platformy chmurowej BCN3D Cloud.

Integracja technologii AstroPrint w chmurze BCN3D bez wątpienia przyniesie korzyści użytkownikom hiszpańskich urządzeń. BCN3D zapowiada równocześnie wykorzystanie zespołu programistów AstroPrint do stworzenia zupełnie nowych produktów. Fuzja tych dwóch zespołów programistycznych będzie prowadzona przez współzałożyciela i CTO Daniela Arroyo, który teraz obejmie również stanowisko Chief Software Officer w BCN3D.

Źródło: www.bcn3d.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like