Jednym z największych przełomów w technologii druku 3D ostatnich lat było bez wątpienia pojawienie się technologii CLIP. Długi czas oczekiwania na gotowy model, uznawany za największą wadę druku 3D nagle przestał być problemem. Po tym wydarzeniu wiele firm postawiło sobie za cel zbliżenie się do osiągniętego przez Carbon rezultatu. Jednej najprawdopodobniej się to udało, a osiągnięta prędkość drukowania detali jest według producenta nawet o 30% szybsza od technologii CLIP.

C-CAT (Carima-Continuous Additive 3D Printing Technology) to nowa technologia oparta na źródle światła emitowanego z projektora DLP. Jednak w odróżnieniu od innych tego typu drukarek 3D, jest od nich ponad 400 razy szybsza. Co więcej, producent przekonuje, że jest ona szybsza o 30 % nawet od technologii CLIP.

Standardowa prędkość druku drukarek DLP, to 2-3 cm na godzinę. W technologii C-CAT jest to jednak robiące naprawdę duże wrażenie 60 cm na godzinę i to na warstwie o wysokości 10 mikrometrów. Popularnym plikiem do testowania drukarek polimerowych jest model wieży Eiffla. Wydruk egzemplarza o wysokości około 10 cm zajmuje drukarce korzystającej z omawianej technologii zaledwie dziewięć i pół minuty.

Prędkość druku 3D uzależniona jest oczywiście od wielu czynników. W tym przypadku kluczowa okazała się charakterystyka wieży Eiffla. Jest to model, który jest w pewnym sensie obiektem ażurowym, więc powierzchnia stawiająca opór przy odrywaniu warstwy od dna kuwety nie stanowi zbyt dużego wyzwania.

Największą ciekawostką jest fakt, że opatentowana przez Koreańczyków (z Południa) technologia po raz pierwszy została zaprezentowana światu już w roku 2015. Nie można więc mówić o wzorowaniu się na CLIP od Carbon, czy jakimś bezpośrednim nawiązaniom do niej. Oba rozwiązania powstały niemal w tym samym czasie.

W chwili obecnej technologia gotowa jest do masowej produkcji. Carima uzyskała już certyfikację od rządu i oczekuje na dofinansowanie przedsięwzięcia. Początkowo C-CAT zostanie zaimplementowana do nowej drukarki 3D Imp oraz istniejącej DP110E.

Źródło: www.3dprintingindustry.com, www.carima.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like