W 2018 roku Cubic Inch, firma usługowa działająca w branży od 2014 roku stała się posiadaczem maszyny produkcyjnej Jet Fusion 4200, drukującej z proszków poliamidowych. Było to pierwsze wdrożenie takiego urządzenia w Polsce. Jak się okazuje, technologia cieszy się duża popularnością, a firma zdążyła współpracować już z znanymi firmami i dużymi organizacjami takimi jak Danone, Worktech czy SGGH.

Ostatnio Cubic Inch opublikowało na swoim profilu na portalu YouTube kolejne już studium przypadku, w którym przedstawili jak technologia HP usprawniła procesy  wytwórcze w zakładzie produkcyjnym Avon w Garwolinie.

Opisywany problem, który udało się rozwiązać dzięki technologii druku 3D, dotyczył konieczności rozlania krótkiej serii perfum. Proces ten wymagał stworzenia części formatowej pozwalającej na obrócenie korków pomiędzy dwoma modułami linii produkcyjnej. Początkowo rozważano zespawanie tej części z blachy, jednak proces byłby zbyt drogi i czasochłonny.

Zdecydowano się więc na wykonanie elementu w technologii druku 3D. Zaprojektowany został model o skomplikowanej geometrii, którego wykonanie konwencjonalnymi metodami wytwórczymi byłoby o wiele trudniejsze. Co więcej, możliwości jakie daje druku 3D umożliwiły również wykonanie w części formatowej otworów do poprowadzenia kanałów powietrznych wewnątrz elementu. Dzięki temu zabiegowi transportowane elementy nie zacinają się, co znacząco poprawiło efektywność procesu wytwórczego.

Stworzenie elementu w technologii druku 3D doprowadziło do kilku kluczowych przewag nad klasycznymi metodami wytwórczymi. Część wykonana w technologii przyrostowej jest tańsza i szybsza w wykonaniu niż w technologii spawania – od projektu do finalnego detalu, została wykonana w 2 tygodnie.

Pozostałe case studies dostępne na stronie cubicinch.pl

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D