Jeżeli kiedykolwiek, chociaż przez krótką chwilę, zapragnąłeś o tym, żeby zostać artystą, ale wykonane przez Ciebie prace podobały się z reguły tylko członkom najbliższej rodziny, to zakup drukarki 3D mógł w pewien sposób wypełnić twoją wewnętrzną pustkę. Teraz dzięki innemu urządzeniu, które również wywodzi się ze świata 3D, drzemiący w tobie artysta może w końcu objawić się światu. Oto bowiem na Indiegogo debiutuje Chizzle, skaner 3D, który przeklinać będą zawodowi artyści, a pokochają ci, którzy nigdy się nimi nie staną.

Czym dokładnie jest Chizzle? Inteligentną powierzchnią rzeźbiarską, która po podłączeniu do komputera i uruchomieniu specjalnej aplikacji udziela wskazówek na temat wykonywanej rzeźby, wspomagając tym samym proces jej wykonywania. Analiza tego, co znajduje się na podkładce możliwa jest dzięki wbudowanym pięciu kamerom, pełniącym funkcję skanera 3D.

Aby zacząć zabawę wystarczy na powierzchni rzeźbiarskiej umieścić kawałek gliny lub innego tworzywa, a następnie wczytać w aplikacji model, który chcemy wykonać. Dzięki stałej kontroli kamer w czasie rzeczywistym, na ekranie komputera widzimy szczegółowe wskazówki mające doprowadzić nas do pożądanego efektu. Są one przekazywane w postaci graficznej. Dzięki nim wiemy, w którym dokładnie miejscu mamy dołożyć lub odjąć tworzywa, z którego wykonujemy model. Możemy również zdać się na własną intuicję i sami kreować obiekt, który wraz z postępem prac będzie również pojawiał się na monitorze komputera.

Chizzle posiada również wszelkie walory edukacyjne. Wraz z urządzeniem otrzymamy zestaw interaktywnych podręczników, które przeprowadzą każdego artystę-amatora przez najważniejsze techniki rzeźbiarskie. Jest to więc idealne narzędzie dla początkujących. Każdy wykonany przez nas obiekt możemy udostępnić społeczności skupionej wokół omawianej podkładki. W ten oto sposób, nasi wirtualni znajomi mogą zreplikować wykonaną przez nas rzeźbę lub, jeśli tylko tego zapragną, wydrukować ją na drukarce 3D.

Oprócz powierzchni Chizzle, każdy użytkownik otrzymuje zestaw podstawowych narzędzi rzeźbiarskich oraz oprogramowanie Chizzle Studio. Koszt takiego pakietu, w najtańszej opcji na Indiegogo, wynosi 89 $. Za 119 $ otrzymujemy ponadto zestaw profesjonalnych narzędzi oraz 200 g gliny. Kampania potrwa jeszcze około miesiąca. Jej twórcy chcą zebrać 60000 $, w chwili obecnej posiadają 6% tej kwoty.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Skanery 3D