Chińskie Creality w ciągu kilku lat zdobyło pozycję czołowego producenta tanich, amatorskich drukarek 3D na świecie. Firma jest znana przede wszystkim z serii Ender 3D, która mimo licznych niedoskonałości, stanowi bardzo solidne, niskobudżetowe rozwiązanie dla osób pragnących wejść w druk 3D, bez ponoszenia istotnych kosztów – i w sumie bez większego ryzyka poczucia straty, gdyby okazało się, że technologie przyrostowe nie są czymś, co je na dłuższą metę zainteresuje… Równocześnie producent rozwija też szereg innych urządzeń – nie tylko z segmentu drukarek 3D. Przykładem może być niedawno zaprezentowane urządzenie do grawerowania laserowego – CR-Laser Falcon.

Opcja grawerowania laserowego pojawiła się w ofercie Creality jako dodatek do nowej drukarki 3D Ender 3 S-1. Zaczął on cieszyć się na tyle dużą popularnością wśród klientów, że firma zdecydowała się wypuścić na rynek niezależne urządzenie. Podobnie jak flagowe drukarki 3D, CR-Laser Falcon to opcja bardzo budżetowa, po której nie należy oczekiwać spektakularnej efektywności, jest za to dość opłacalną ofertą dla tych, którzy chcą rozpocząć grawerowanie różnych mało inwazyjnych materiałów jak drewno, skóra, czy niskotemperaturowe tworzywa sztuczne, chociaż do pewnego stopnia sprawdzi się też przy prostej obróbce stali lub anodowanego aluminium.

CR-Laser Falcon graweruje, lecz również przecina bardziej miękkie materiały jak np. sklejka o grubości do 5 mm. Jeśli chodzi o grawerowanie, CR-Laser Falcon może grawerować w trybie czarno-białym, trybie skali szarości i trybie konturowym. Maksymalna głębokość grawerowania to 3 mm. Obszar roboczy urządzenia to 40 x 41,5 cm. Rama jest bardzo prymitywna prosta, oparta na znanych z drukarek 3D producenta, aluminiowych profili. Laser jest dostępny w dwóch opcjach mocy – 5W i 10W, co doskonale sprawdzi się w sferze amatorskiej, jednakże kompletnie nie nadaje się do jakichkolwiek poważnych prac produkcyjnych. System ogniskowania składa się z obiektywu o stałej ogniskowej i przesuwanego facylitatora, który umożliwia użytkownikom szybkie ustawianie ostrości poprzez dostosowanie facylitatora do rodzaju materiału (lub wysokości obiektu).

CR-Laser Falcon posiada wbudowaną poziomicę do pozycjonowania obszaru roboczego i funkcję podglądu cięcia, gdzie głowica lasera oświetla obszar roboczy niebieskim światłem, aby umożliwić wizualne potwierdzenie, że zacznie pracę w oczekiwanym przez użytkownika miejscu. Laser jest otoczony osłoną chroniąca przed promieniowaniem laserowym i według Creality spełnia wymogi bezpieczeństwa FDA Class 1 oraz może filtrować 90% światła UV, co oznacza, że użytkownicy mogą obsługiwać grawer bez gogli ochronnych. Urządzenie jest kompatybilne z popularnymi programami GRBL jak LaserGRBL lub LightBurn.

Model CR-Laser Falcon z laserem 5W jest kosztuje 349 dolarów, a model z laserem 10W będzie dostępny do kupienia od 20 czerwca 2022 r., w cenie 429 dolarów.

Źródło: www.creality3d.shop
Zdjęcie: materiały prasowe Creality / wszystkie prawa zastrzeżone

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like