Będzie przewodnikiem lekarza, pomoże ustalić odpowiednie ułożenie sprzętu podczas zabiegu i wyeliminuje błędy. “Dental SG Resin” czyli żywica dentystyczna ma zrewolucjonizować wizyty u stomatologa. Formlabs, producent nowego materiału zapewnia, że to doskonałe rozwiązanie wspomagające proces leczenia. Żywica dopasowuje się nie tylko do kształtu zębów, ale również dziąseł i przestrzeni, w których używana jest aparatura dentystyczna. Po zabiegu można ją łatwo usunąć.

Tradycyjne żywicie do druku 3D mogą być teoretycznie używane do takich zabiegów, jednak Dental SG Resin posiada atest potwierdzający, że można go bezpiecznie stosować w ludzkim ciele. Jego producenci wyjaśniają, że materiał ten służy do wytwarzania standardowych szablonów chirurgicznych. W tym przypadku będą to przedzabiegowe modele szczęki, które ułatwią zaplanowanie operacji od A do Z i wyeliminują pomyłki. Metoda ta jest zupełnie nieinwazyjna i pozwala na zachowanie struktur anatomicznych.

Proces wytworzenia modelu szczęki ma 3 etapy: skanowanie CBCT jamy ustnej, komputerowa obróbka modelu, a następnie wydruk 3D z żywicy. W zależności od specyfiki przypadku pacjenta, można będzie użyć 4 typów materiałów: przezroczystego, czarnego, elastycznego i twardego. Aby uzyskać pożądane właściwości produktu, należy utwardzać go przez 10 minut w temperaturze 60°C, przy użyciu światła UV-A i UV-Blue o mocy 108W.

żywica dent

Firma Formlabs to producent niskobudżetowych drukarek 3D używających technologii SLA. Osiąga najwyższe wyniki sprzedaży urządzeń tego typu na świecie. Posunięcie firmy wydaje się bardzo sprytne. Przede wszystkim Dental SG Resin to pierwsza żywica posiadająca atest do stosowania w ludzkim ciele, a jej przeznaczeniem jest chirurgia dentystyczna. Tworzenie odlewów szczęki z tego materiału ma większą precyzję od tradycyjnych metod, a czas jej wykonania jest zdecydowanie krótszy. Oprócz tego, firma wybrała branżę, która cały czas się rozwija. Dla większości pacjentów wizyta u dentysty kojarzy się z nieprzyjemnościami i sporym wydatkiem, dlaczego więc nie skorzystać w takim wypadku z innowacyjnej metody? Ponadto, jeśli materiały te znajdą szerze grono odbiorców, firma Formlabs będzie mogła opracować kolejne rozwiązania, które znajdą swoje zastosowanie w stomatologii, a być może też w ortodoncji.

Źródło: http://formlabs.com/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  3 Komentarze

  1. Dental SG Resin nie jest pierwszą żywicą z atestem medycznym!
   Od dawna tego typu żywice posiadają w swojej ofercie firmy: 3D Systems, Stratasy, Nexdent (Vertex).

   1. Panie Bartku, dziękuję za czujność. Produkt Formlabs był reklamowany jako pierwsza żywica, która posiada nie tyle atest medyczny do użycia w stomatologii, lecz do kontaktu materiału z ludzkim ciałem. Wszystkie produkty, które Pan wymienił są faktycznie żywicami dentystycznymi i gdyby przeprowadzić ich zestawienie, mogłyby nieco różnić się właściwościami oraz certyfikatami ISO.

    1. Do usług 🙂
     Większość z tych żywic posiada certyfikat USP Class VI i ten właśnie dopuszcza je wszystkie do kontaktu z ciałem podczas zabiegów medycznych. Nie tyle są żywicami dentystycznymi, co z dopuszczeniem do zastosowań medycznych (oczywiście po procesie druku/polimeryzacji/sieciowania), czyli np. do kontaktu z ciałem i krwią pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych. Co więcej, żywica od formlabs jest żywicą wyprodukowaną przez firmę Vertex/ Nexdent, więc żadna to nowość … żywica ta sama tylko inne opakowanie i pewnie cena wyższa 🙂
     Trochę zabawne byłoby gdyby, żywice nie mogły by mieć kontaktu z ludzkim ciałem, nieprawdaż?

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować