Do czego służy żywica dentystyczna?

3

Będzie przewodnikiem lekarza, pomoże ustalić odpowiednie ułożenie sprzętu podczas zabiegu i wyeliminuje błędy. “Dental SG Resin” czyli żywica dentystyczna ma zrewolucjonizować wizyty u stomatologa. Formlabs, producent nowego materiału zapewnia, że to doskonałe rozwiązanie wspomagające proces leczenia. Żywica dopasowuje się nie tylko do kształtu zębów, ale również dziąseł i przestrzeni, w których używana jest aparatura dentystyczna. Po zabiegu można ją łatwo usunąć.

Tradycyjne żywicie do druku 3D mogą być teoretycznie używane do takich zabiegów, jednak Dental SG Resin posiada atest potwierdzający, że można go bezpiecznie stosować w ludzkim ciele. Jego producenci wyjaśniają, że materiał ten służy do wytwarzania standardowych szablonów chirurgicznych. W tym przypadku będą to przedzabiegowe modele szczęki, które ułatwią zaplanowanie operacji od A do Z i wyeliminują pomyłki. Metoda ta jest zupełnie nieinwazyjna i pozwala na zachowanie struktur anatomicznych.

Proces wytworzenia modelu szczęki ma 3 etapy: skanowanie CBCT jamy ustnej, komputerowa obróbka modelu, a następnie wydruk 3D z żywicy. W zależności od specyfiki przypadku pacjenta, można będzie użyć 4 typów materiałów: przezroczystego, czarnego, elastycznego i twardego. Aby uzyskać pożądane właściwości produktu, należy utwardzać go przez 10 minut w temperaturze 60°C, przy użyciu światła UV-A i UV-Blue o mocy 108W.

żywica dent

Firma Formlabs to producent niskobudżetowych drukarek 3D używających technologii SLA. Osiąga najwyższe wyniki sprzedaży urządzeń tego typu na świecie. Posunięcie firmy wydaje się bardzo sprytne. Przede wszystkim Dental SG Resin to pierwsza żywica posiadająca atest do stosowania w ludzkim ciele, a jej przeznaczeniem jest chirurgia dentystyczna. Tworzenie odlewów szczęki z tego materiału ma większą precyzję od tradycyjnych metod, a czas jej wykonania jest zdecydowanie krótszy. Oprócz tego, firma wybrała branżę, która cały czas się rozwija. Dla większości pacjentów wizyta u dentysty kojarzy się z nieprzyjemnościami i sporym wydatkiem, dlaczego więc nie skorzystać w takim wypadku z innowacyjnej metody? Ponadto, jeśli materiały te znajdą szerze grono odbiorców, firma Formlabs będzie mogła opracować kolejne rozwiązania, które znajdą swoje zastosowanie w stomatologii, a być może też w ortodoncji.

Źródło: http://formlabs.com/

Udostępnij.

O autorze

Paulina Winczewska

Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.