Doodle3D to holenderska firma założona w 2012 roku. W kwietniu 2013 roku przeprowadziła swoją pierwszą kampanię na Kickstarterze, podczas której zbierała fundusze na Doodle3D WiFi Box, małą skrzyneczkę, która umożliwia łączność bezprzewodową z dowolną drukarką 3D oraz proste oprogramowanie do projektowania 3D. W chwili obecnej trwa ich kolejna kampania, na której prezentują bardzo ciekawą aplikację przeznaczoną przede wszystkim dla najmłodszych użytkowników.

Doodle3D Transform to narzędzie do projektowania, przede wszystkim dla potrzeb druku 3D, nie ma jednak nic wspólnego z modelowaniem inżynierskim. Jest to prosta i intuicyjna aplikacja pozwalająca realizować swoje pomysły osobom, które nie mają ochoty na żmudne i długotrwałe przyswajanie sobie skomplikowanego interfejsu.

Jak nietrudno się domyśleć na podstawie samych tylko założeń oprogramowania, przy pomocy Doodle3D Transform nie stworzymy skomplikowanych i dokładnych modeli. Aplikacja stanowi jednak doskonałe narzędzie edukacyjne, które przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom i początkującym użytkownikom. Poprzez zabawę rozwiną one swoją kreatywność i wzbogacą wyobraźnię.

Czas przybliżyć jednak nieco samo narzędzie. Głównym jego założeniem jest szybkie przejście z 2D do 3D. Możemy tego dokonać w dwojaki sposób. Po pierwsze możemy nasz szkic wykonać w tradycyjny sposób, na kartce papieru (najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych). W następnym kroku wystarczy zrobić mu zdjęcie i wczytać do aplikacji. Druga opcja, to narysowanie go bezpośrednio na ekranie urządzenia, z którego korzystamy, za pomocą przybornika przypominającego nieco ten, który dostępny jest w popularnym Paincie.

Po zakończeniu etapu 2D, przechodzimy do sekcji modelowania, czyli 3D. Tutaj za pomocą intuicyjnych narzędzi nadajemy naszemu obrazkowi głębi, w dowolnym, wybranym przez nas kierunku. W tej części aplikacji dodano też kilka ciekawych efektów oraz funkcji, które jeszcze bardziej ubogacają zabawę. Możemy między innymi skalować, obracać oraz powielać nasze obiekty. Bardzo ciekawą opcją jest również narzędzie „twist”, za pomocą którego możemy tworzyć ciekawe wazony o fantazyjnym kształcie.

24ca06a222d8743c734b9c08d8b7497d_original

Gotowy model można importować do używanego przez nas slicera, a następnie wydrukować na dowolnej drukarce 3D. Jeśli posiadamy dostępny w ofercie producenta Doodle3D WiFi Box, to pocięty plik możemy wysłać bezprzewodowo, bezpośrednio do naszej drukarki.

Doodle3D Transform będzie działać póki co tylko w przeglądarce internetowej dowolnego, posiadającego ją urządzenia. Od tego jakim zainteresowaniem będzie cieszył się produkt zależeć będzie to, czy twórcy zdecydują się na wypuszczenie jej na rynek w formie aplikacji mobilnej, dostępnej na najpopularniejsze systemy.

Wśród nagród oferowanych za wsparcie kampanii można otrzymać między innymi dostęp do wczesnej wersji aplikacji, która uruchomiona zostanie bezpośrednio po zakończeniu zbiórki. Twórcy chcą zebrać 50 000 euro, w chwili obecnej, na dwadzieścia siedem dni przed jej końcem udało się już zebrać ponad 11 000 euro.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like