Druk 3D znowu przychodzi z pomocą niemajętnym osobom niepełnosprawnym. Tym razem zamiast tanich protez kończyn górnych, mamy do czynienia z modyfikacją do wózka inwalidzkiego, dzięki której możemy przekształcić własnoręcznie najprostszy, ręczny wózek – w taki z napędem elektrycznym.

Stosowanie wózków inwalidzkich niedostosowanych do potrzeb pacjenta nie jest tak marginalnym problemem, jak się wydaje. Przede wszystkim, z takiego sposobu poruszania się nie korzystają wyłącznie osoby silne, lecz często są to pacjenci osłabieni z powodu choroby, operacji, lub podeszłego wieku. Wózek ręczny wymaga albo siły i wytrzymałości, albo drugiej osoby, która go będzie pchać. W znaczny sposób ingeruje to w samodzielność, a pośrednio – w samopoczucie i jakość życia pacjentów. Jednak pojazdy elektryczne, które nie wymagają od pacjenta nakładu energii większego niż ten konieczny do manipulowania joystickiem, są dość kosztowne. Choćby w Polsce, ręczny wózek kosztuje ok. 400 PLN, dodatkowo podlegając często refundacji, zaś jego elektryczny odpowiednik to koszt  kilkunastu tysięcy PLN.

Licealiści w Izraelu już niejednokrotnie udowodnili swoje zdolności z zakresu robotyki na arenie konkursów międzynarodowych. Teraz uczniowie z Ra’anana w ramach przygotowań do FIRST Robotics Competition opracowali projekt wyposażający wózek ręczny w napęd elektryczny. Napęd można zainstalować zupełnie nie ingerując w sam sprzęt, co jest szczególnie ważne w przypadku wózków wypożyczanych. Do realizacji tego projektu oczywiście potrzebny jest dostęp do drukarki 3D i potrzebnych części, ale nie wymaga on dużego doświadczenia z zakresu elektroniki.

Prototyp został wykonany z PLA++ od Breathe-3DP na obecnej w szkolnej pracowni drukarce 3D Printrbot Play. Licealiści na zrealizowanie swojego pomysłu dostali dofinansowanie od gminy Ra’anana. Co więcej, udostępnili go na zasadach open-source.  Tym samym, projekt zdaje się mocno wykraczać poza ramy konkursowe, być może przyczyniając się do poprawy jakości życia sporego grona użytkowników wózków inwalidzkich.

Do stuningowania wózka potrzebne są:

  • części drukowane w 3D – modele dostępne na thingiverse.com
  • Arduino Uno
  • joystick analogowy SparkFun (COM-09032)
  • 2x sterownik silnika – Spark Motor Controller od Rev Robotics (REV-11-1200)
  • 2x samochodowy silnik podnośnika szyb
  • akumulator 12V (am-3062)
  • wyłącznik ochronny 120 A
  • 2x koło cierne 4’’

Źródło: www.3ders.org

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like