e-Nable Polska – fundacja założona przez Krzysztofa Grandysa – lekarza anestezjologa z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i Annę Ślusarczyk – współtwórcę CD3D, to jedna z tych organizacji, która realizując swoją działalność statutową skupia się wyłącznie na niesieniu pomocy. e-Nable tworzy ręce 3D – namiastki protez rąk i dłoni, skierowanych do dzieci (i w wybranych przypadkach również dorosłych), które nie posiadają ich lub utraciły je z uwagi na wady genetyczne, choroby lub wypadki. Ręce 3D mają przede wszystkim przygotować dzieci do przyszłego życia z prawdziwą protezą, poprawić samopoczucie i pomóc zaakceptować specyfikę swojej sytuacji. Co ważne – ręce 3D są produkowane i dostarczane dzieciom przez fundację za darmo.

Krzysztof Grandys zainteresował się projektem e-Nable – międzynarodowego ruchu tworzącego i udostępniającego ręce 3D, w 2015 r. i w ciągu kolejnych miesięcy zrealizował kilkanaście projektów, które przekazał potrzebującym dzieciom. We wrześniu 2016 r. otrzymał oficjalną akredytację amerykańskiej centrali e-Nable i uruchomił polski oddział organizacji. W 2017 wspólnie z Anną Ślusarczyk i Urszulą Skowronek założył fundację, dzięki czemu organizacja uzyskała osobowość prawną, niezbędną w celu prowadzenia działalności na odpowiednio wysokim poziomie.

Przez większość czasu swojego istnienia e-Nable Polska działało trochę „poza radarem” mediów i świadomości opinii publicznej, realizując projekty bez blichtru, w sposób równie skuteczny jak oszczędny. Jest organizacją non-profit, przeznaczającą swoje niewielkie zasoby finansowe na obsługę projektów. Równocześnie fundacja może liczyć na olbrzymią pomoc ze strony polskiej branży druku 3D, która zapewnia zarówno drukarki 3D jak i filamenty.

Wśród najważniejszych darczyńców można wymienić Zortrax S.A., który przekazał w 2018 r. drukarkę 3D – model M200, 3DGence Sp. z o.o., które przekazało drukarkę 3D – model One oraz Fiberlogy S.A., które stale dostarcza fundacji materiały eksploatacyjne.

ZOBACZ: Zortrax M200 trafia w ręce wolontariuszy fundacji e-Nable Polska

Dwa miesiące temu na skutek szeregu zbiegów okoliczności oraz wsparcia ze strony łódzkiego Bionanoparku, e-Nable Polska trafiło w obszar zainteresowania mediów głównego nurtu. Zwieńczeniem tego była dzisiejsza wizyta wiceprezes fundacji – Anny Ślusarczyk, w programie Dzień Dobry TVN, gdzie opowiadała o działalności organizacji. Gościem programu był także Pan Piotr Chrystow – jeden z wielu beneficjentów fundacji, który dzielił się z widzami swoimi doświadczeniami związanymi z codziennym użytkowaniem wydrukowanej ręki 3D.

ZOBACZ: Ręce prosto z drukarki 3D

Dodatkowo w materiale filmowym została przedstawiona historia Daniela Rosłonia i jego mamy – Beaty. Daniel urodził się bez wykształconej ręki i od pewnego czasu korzysta z ręki 3D wykonanej przez fundację. Pokazano także kulisy powstawania rąk 3D o czym opowiada m.in. sam Krzysztof Grandys.

Źródło: www.dziendobry.tvn.pl

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like