Essentium, firma która już od dłuższego czasu działa w branży druku 3D, nawiązała współpracę z LEHVOSS Group, niemieckim chemicznym koncernem. Dzięki zawartej współpracy udało im się opracować linię materiałów specjalistycznych. Ich materiały inżynieryjne, przeznaczone do produkcji przemysłowej, posiadają niezbędne certyfikaty, potwierdzające spełnienie wymagań dla zastosowań w różnorodnych gałęziach przemysłu – m.in. w branży lotniczej, motoryzacyjnej, naftowej czy elektronicznej.

Powstała linia materiałów specjalistycznych, polimerowych klasy inżynieryjnej jest efektem dwuletniej współpracy firm, która pozwoliła na wymianę doświadczeń firm z zakresu ich specjalizacji. LEHVOSS Group posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu polimerów o wysokiej wydajności, Essentium natomiast jest specjalistą w dziedzinie chemii polimerów i kompozytów.

Co więcej, Essentium znane jest jako twórca procesu Flashfuse, wykorzystującego technologie elektrycznego spawania z dodatkiem nanaomateriałów dla uzyskania nieprawdopodobnie wysokiej adhezji pomiędzy kolejnymi warstwami wydruków w technologii FDM.

Nowa linia materiałów zawiera m.in. filamenty oparte o PEEK i nylon wysokotemperaturowy (high temperature nylon), które odpowiednie właściwości mechaniczne i odporność chemiczną łączą się z łatwym procesem druku 3D. Wszystkie materiały posiadają certyfikat High Speed ​​Extrusion (HSE) firmy Essentium i mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, takich jak wytwarzanie części poddawanych dużym obciążeniom czy elementów, w których niezawodność działania jest priorytetem.

Thomas Collet, dyrektor ds. dateriałów do druku 3D w LEHVOSS Group przyznaje, że Essentium jest liderem w dziedzinie nowych materiałów, a zawarta współpraca powala na stworzenie szerokiej gamy certyfikowanych materiałów do drukowania 3D, spełniających standardów wymagania stawiane elementem do zastosowań technicznych. Pozwala to m.in. na szybsze wprowadzeni produktu na rynek, ale również obniży koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości wytwarzanych elementów.

Brandon Sweeney, współzałożyciel Essentium dodaje, że na rynku widoczne było zapotrzebowanie na materiały takie jak PEEK i HTN . Ma nadzieje, że wysoka jakość produkowanych przez nich materiałów zwiększy zaufanie producentów do technologii druku 3D , przez co metoda znajdzie większe zastosowanie nie tylko w prototypowaniu, ale i produkcji seryjnej.

To nie pierwsze materiały inżynieryjne produkowane przez Essentium – wcześniej, w 2019 roku, na rynek wprowadzone zostały o inne wysokotemperaturowe, specjalistyczne filamenty, które również uzyskały certyfikat High Speed ​​Extrusion (HSE).

Źródło: essentium3d.com, 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like